• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 07/03/2024

Ξεκίνησα ορθοδοντική Οκτώβριο 2021!!! Πριν την έναρξη ο ορθοδοντικός έκρινε σωστό να αφαιρέσει ένα δόντι από την αριστερή πλευρά και ένα από την δεξιά πλευρά ! Τα δόντια που αφαιρέθηκαν ήταν πίσω από τους κυνόδοντες!!! Με είχε ενημερώσει ότι το καλοκαίρι του 2022 θα ολοκλήρωμα την θεραπεία !! Στην πορεία με ενημερώνει ότι ,τα πίσω δόντια που έφερνε μπροστά για να καλύψει τα δύο κενά τερμάτισαν , δεν ερχόταν άλλο . Έπειτα μου τράβηξε τα μπροστά δόντια προς τα πίσω για να κλείσει τα κενά !!! Φτάσαμε από το 2022 που θα έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία στο 2023 και χωρίς να έχει ολοκληρωθεί!! Το τόξο είχε μικρύνει πολύ, η αριστερή πλευρά είναι πιο ψηλά τα δόντια μου και η δεξιά πιο χαμηλά!! Τα μπροστινά δόντια έχουν μια κλείσει προς αριστερά !!! Αφού ο ορθοδοντικός μου ακόμη πιο πολύ πίεζε με τα λαστιχακια, αποφάσισα να πάρω δεύτερη γνώμη ορθοδοντικού !!! Αφαιρέθηκαν κατευθείαν από το δεύτερο ορθοδοντικό τον Νοέμβριο του 2023 !! Έπρεπε με ενημέρωσε να ξεκινήσω νέα ορθοδοντική Invisalign!! Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη γιατί έχω πολλούς πόνους στην ρινική κοιλότητα , μέτωπο , ανάμεσα από τα φρύδια και γενικά η αριστερή πλευρά στο μέτωπο μου πονάει πολυ !! Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι μπορεί να έχει επηρεαστεί και πονάω τόσο πολύ ???? Και αν πρέπει να ξανακάνω ορθοδοντική καθώς είμαι πενήντα χρόνων !!!Σε ποιον γιατρό πρέπει να απευθυνθω για τους πόνους ?????νευρολόγο η ωριλά!!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται να έχει επηρεαστεί πολύ η σύγκλεισή σας.
    Προτείνω να μην ξεκινήσετε καμία θεραπεία προτού ελεγχθεί ο πόνος που περιγράφετε.
    Η ηλικία σας δεν αποτελεί αντένδειξη για νέα ορθοδοντική θεραπεία.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Σε ΩΡΙΛΑ σε πρώτη φάση το πιο πιθανό να υπάρχει κάποια φλεγμονή στα ιγμόρεια

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ακουγεται συνθετο το προβλημα σας και απαιτουνται ιδιαιτεροι χειρισμοι κατοπιν λεπτομερους επανεξετασης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μαλλον οι μετακινησεις των δοντιων φταινε για τις ενοχλησεις σας,ισως να χρειαστει να γινει απονευρωση σε καποια απο αυτα,πραγμα που φαινεται μετα απο ακτινογραφια και κλινικο ελεγχο.Οσον αφορα στους πονους που λετε,ισως ενας γναθολογος να μπορεσει να σας βοηθησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Είναι πιθανό να πάσχετε από παραρρινοκολπίτιδα (μια πιο γενικευμένη ιγμορίτιδα) και θα πρέπει να επισκεφθείτε εναν ΩΡΛ. Στην περίπτωση αυτή, οι πόνοι εντοπίζονται μεταξύ των φρυδιών και δίπλα από τη μύτη, είτε και στις δύο πλευρές του προσώπου, είτε μόνο στη μία.
    Ως προς την Ορθοδοντική, με αυτά που περιγράφετε φαίνεται ότι η ορθοδοντική σας θεραπεία έγινε χωρίς σωστό σχεδιασμό. Σε αυτό που διαφωνούμε με το δεύτερο Ορθοδοντικό που επισκεφθήκατε, είναι ότι για να διορθώσετε τη σύγκλεισή σας θα πρέπει να βάλετε νάρθηκες Invisalign. Δε φταίνε τα συμβατικά «σιδεράκια» που η θεραπεία σας δεν ολοκληρώθηκε επιτυχώς, αλλά η τεχνική του
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καλό είναι να σας δει ένας ΩΡΛ πρώτα καθώς και ένας οδοντίατρος με νέα πανοραμική.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά