• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 14/03/2024

Καλησπέρα, σήμερα πήγα στον οδοντίατρο με πονοδοντο, δεν μπορούσα να του πω πιο ακριβός δόντι πονάει καταλαβαινα όμως ότι πονούσαν τα 3 τελευταία δόντια πάνω δεξιά. Κάναμε ακτινογραφιες λοιπόν είδαμε ότι στο ένα δόντι ήθελε δύο μικρά σφράγισματα και τι διπλανό ήθελε ένα στο κέντρο σχεδόν (έχει και ένα άλλο στο πλαι παλιό σφράγισμα) . Θεώρησε όμως ότι αυτά τα σφράγισμα δεν είναι τόσο μεγάλα για να παίρνω κάθε 7 ώρες σχεδόν παυσίπονο, ειδε και το παλιο σφράγισμα στην ακτηνογραφια και δεν θεωρησε ακομα οτι χρειάζεταινα βγει και να το καθαρισουμε. Τωρα αρχίζει και περνάει το μούδιασμα και μπορώ να πω ότι νιωθω μια ταλαιπωρία και ένα πόνο όπως και πριν οχι στον ίδιο βαθμό, ειναι φυσιολογικό αυτό? Η τελικά μήπως είναι κάτι άλλο?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορει να ειναι περιοδοντικος πονος ,οπως και να εχει χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αν οι ενοχλησεις συνεχισουν ισως χρειαζεται καποιο απο αυτα απονευρωση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πολλές φορές πόνεσε δόντια όταν εμφανίζονται σε δύο ή τρία και περισσότερα στην ίδια πλευρά μπορεί να προέρχονται και από βρουξισμο Και να συνδυάζονται με φόνους και στους μυς σ’ αυτή την πλευρά Χρειάζεται ενδελεχής εξέταση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Κάποιες φορές μικρά εμφανισιακά χαλάσματα μπορεί να κάνουν δυσανάλογα μεγάλες ενοχλήσεις. Θα σας πρότεινα να φτιάξετε όλα τα χαλασμένα δόντια.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αν ποναει ενα δοντι σε μεγαλο βαθμο κ αυτοματα,χωρις δηλαδη ο πονος να ειναι ιδιαιτερα προκλητος (κρυο) χρειαζεται απονευρωση κ οχι απλα ενα σφραγισμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη