• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 24/02/2024

Καλησπέρα σας. Πριν 4 μέρες έκανα σφράγισμα. Πίνοντας νερό όχι από το ψυγείο, νιώθω έντονη ενόχληση . Επίσης, νιώθω μια ήπια συνεχής πίεση στα δόντια μου της ίδιας πλευράς..Να συμπληρώσω ότι το ίδιο νιώθω και στο πάνω δόντι, επίσης σφραγισμένο πρόσφατα.. Τι μπορεί να συμβαίνει;ευχαριστώ εκ των προτερων..

9 ειδικοί απάντησαν

  • Να επισκευτειτε τον γιατρο σας που γνωριζει το ιστορικο των δοντιων σας ειδαλλως χρειαζεται επανεξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ειτε προκειται για παροδικη ευαισθησια,ειτε για ευαισθησια των αυχενων των δοντιων λογω υφιζησης των ουλων.Οσον δε αφορα την πιεση που νοιωθετε,να βγαλετε μια πανοραμικη να δειτε μη τυχον υπαρχει καποιος φρονιμητης που σπρωχνει τα δοντια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • μπορει να ειναι βαθεια τα σφραγισματα και να υπαρχει καποια ευαισθησια. αν συνεχιζετε δοκιμαστε καποιο παυσιπονο και να επικοινωνησετε με τον οδοντιατρο σασ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Υπεραιευσθησια ισως;δώστε του μερικές ημέρες αν συνεχίσει ο πονος μαλλον θα χριεαστει ενδοδοντικη θεραπεια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Τπερχει περιπτωση να ειναι ευαισθησια που θα παρελθει, αλλα πρεπει να ελεγξουμε αν εχει μεινει τερηδονα κατω απο το σφραγισμα

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί να είναι βαθιά σφραγίσματα και να υπάρχει ευαισθησία. Θα το παρακολουθήσετε γιατί υπάρχει περίπτωση να ηρεμήσει,αν όχι μπορεί να εξελιχθεί σε πόνο και τότε θα χρειαστεί απονεύρωση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορεί να έχει επηρρεαστεί η ζωτικότητα του δοντιού. Αν συνεχίσουν τα συμπτώματα να επισκεφτείτε πάλι τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Πιθανον να υπαρχει ευαισθησια λογω του οτι το σφραγισμα ηταν κοντα στο νευρο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ευαισθησια απο το νευρο. Εαν δεν μειωθει μεσα σε δυο εβδομαδες θα πρεπει να το ξαναδει οδοντιατρος. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα