• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 17/03/2024

Καλησπέρα! Είχα ένα μικρό μαυρακι στο δόντι και πήγα να κάνω σφράγισμα ο γιατρος επέμενε να μην μου κάνει αναισθησία γιατί ήταν πολύ μικρό και δεν χρειαζόταν…από την στιγμή που το έκανα και μετά στο σημείο που έγινε το σφράγισμα ειχα έντονη ενόχληση στο σημείο που έγινε το σφράγισμα…πήγα ξανά στον γιατρο φοβισμένος μην έχει παθει κάτι το δόντι μου και μου είπε πως δεν ειναι κάτι και μου το τρόχισε λίγο το σφράγισμα μήπως χτυπούσε και ήταν αυτός ο λόγος της ενόχλησης…η ενόχληση δεν είχε σταματήσει ποτε πέρασαν 18 μέρες και η ενόχληση δεν έφυγε ποτε…επισκέφθηκα άλλη γιατρο της Εξήγησα την κατάσταση και κάναμε μια ακτινογραφία μήπως μου έκανε βαθύ σφράγισμα και για αυτό με ενοχλούσε και είδαμε πως όντως δεν ήταν βαθύ της ζητησα να μου αφαιρέσει το παλιό σφράγισμα και να μου το ξανά κάνει…όπως άνοιξε το δόντι μου είδε και αυτή ότι όντως το δόντι μέσα ήταν καθαρο και δεν είχε ίχνος τερηδόνας…έχουν περάσει δυο μέρες από τότε που ξανά κάναμε το σφράγισμα αυτή την στιγμή με ενοχλεί μόνο ένα συγκεκριμένο σημείο όταν το ακουμπάω όχι όλο το δόντι για την ακρίβεια αυτό Συνέβαινε από την αρχή απλά τώρα μειώθηκε η επιφάνεια του σημείο που με ενοχλούσε…τι να κάνω προσέχω παρά πολύ τα δόντια μου και δεν ξέρω τι να κάνω…

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καμια φορα μετα απο σφραγισμα μπορει να υπαρχει ευαισθησια για ενα διαστημα.Λιγη υπομονη και θα περασει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειαζεται εξεταση,παντως υπαρχει πιθανοτητα ο πονος να προερχεται απο το περιοδοντιο π.χ λογω ουλιτιδας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δυστυχώς αυτό μπορεί να συμβεί μετά απο σφράγισμα.

    Χωρίς να έχω εικόνα της περίπτωσης Σας, μήπως έμεινε καποιο σημείο οδοντίνης ακάλυπτο. ή κάποιο ρωγμή ίσως ?

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Ειναι μετεμφρακτικη ευαισθησια, θα περασει

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Αφού πάει καλύτερα να μην κάνετε τίποτα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα