• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 03/04/2024

Γεια σας.. έκανα δυο σφραγίσματα, στο πρωτο είχα ενοχληση κατά την διαδικασία αλλά όταν μου καθάρισε την τερηδόνα από το δόντι ήμουν άνετη και δεν ένιωθα πια πόνο για την υπόλοιπη ώρα. Στο δεύτερο σφράγισμα πονούσα καθ’ όλη τη διάρκεια και τιναζόμουν ακόμα και την ώρα που μου είπε «ωραία το καθαρίσαμε, τώρα σφραγιζουμε». Πιστευω ότι δεν μου το καθάρισε σωστά γιατί μου είπε ότι αν κάποια στιγμή με πονέσει αυτό το δόντι θα πάει για απονεύρωση. Έχω τρομάξει πολύ γιατί έχω πολύ μεγάλη φοβία με αυτά. Προς το παρον στο σπίτι είμαι ανετα και δεν με έχουν ενοχλησει καθολου. Θα ήθελα την γνωμη σας παρακαλώ 😞 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΘΥ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ . ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Yπαρχει περιπτωση να ηταν οντως καποιο βαθυ χαλασμα κ ο γιατρος να αμφεβαλε κατα ποσο εχει γινει αποκαλυψη του νευρου οπως λεμε...αν δεν δωσει σημαδια σημαινει οτι ολα πανε καλα.αν αρχισει ομως να ποναει εντονα θα χρειαστει απονευρωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν προκειται για ενα βαθυ σφραγισμα ,αυτο παντα ενεχει τον κινδυνο να χρειαστει καποια στιγμη απονευρωση,λογω της εγγυτητας με το νευρο.Ωστοσο,αυτο δεν συμβαινει υποχρεωτικα,οποτε μην ανησυχειτε χωρις λογο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν είναι το σφράγισμα κοντά στο νεύρο μπορεί να σας πονέσει και να χρειαστεί αργότερα απονεύρωση. Ωστόσο καλό θα ήταν να σας είχαν βάλει ένα προσωρινό για λίγες μέρες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια