• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Έχω μαύρες γραμμές μέσα στα δόντια (τερηδόνα? )χώρις να με ενοχλούν, πρέπει να γίνει σφαγισμα??Μετά από σφραγισμα δεν είναι πιο ευαίσθητα τα δόντια? Ή δεν είναι πιο εύκολο να ξανά γίνει τερηδόνα και να εισχωρήσει πιο γρήγορα?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό μπορεί να το πει ένας οδοντίατρος μετά από κλινική εξέταση αν είναι τερηδόνα ή όχι αν είναι καλό είναι να σφραγιστούν γιατί έτσι θα σταματήσει εξέλιξη της τερηδόνας και δεν θα χαλάσουν περισσότερο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καταρχην,αυτες οι γραμμες μπορει να μην ειναι τερηδονα,αλλα καποιες χρωστικες η πετρα.ο οδοντιατρος θα κρινει τι ειναι κ αναλογως θα ακολουθησει στην αναλογη θεραπεια.,μετα το σφραγισμα μπορει να παρουσιαστει καποια μικρη ευαισθησια η οποια παρερχεται.δεν ειναι απαραιτητο ομως.η τερηδονα αν καθαριστει δεν εμφανιζεται ξανα ετσι ευκολα αρκει να υπαρχει σωστη στοματικη υγιεινη.ισα ισα αν αφεθει,μπορει να εξελιχθει κ να φτασει στο νευρο με τις αναλογες συνεπειες.αν μονο χαρακτηριστει ως στασιμη τοτε δεν ειναι επικινδυνη για να χαλασει το δοντι περισσοτερο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οι μαύρες γραμμές δεν σημαίνει πως είναι τερηδόνα. Επισκεφδτείτε τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί να είναι χρωστικές,χωρίς κλινική εικόνα δεν μπορώ να σας απαντήσω. Επισκεφθείτε έναν οδοντίατρο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αν είναι τερηδόνα σταδιακά θα προχωρήσει κσι θα σας δημιουργήσει πρόβλημα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • α) Χρειαζεται εξεταση
    β)Οχι.
    γ)Οχι.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια