• Σαλπιγγογραφία
  • Υποβλήθηκε 05/02/2023

Πότε πρέπει να γινει αυτή η εξέταση; Πραγματοποιείται και σε γυναίκες χωρίς αποδεδειγμένα προβλήματα υπογονιμότητας;Είναι θέμα ηλικίας;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτή η εξέταση μπορεί να ζητηθεί από τον/την γυναικολόγο σε γυναίκες ακόμα και πριν ξεκινήσει τις προσπάθειες για επίτευξη εγκυμοσύνης.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι μία εξέταση απαραίτητη στον έλεγχο γονημότητας ανεξάρτητα της ηλικίας.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Πρέπει να γίνεται σε περιπτώσεις υπογονιμότητας, δηλαδή όταν υπάρχουν ελεύθερες επαφές για χρονικό διάστημα άνω του έτους για τις γυναικές κάτω των 35, και άνω του 6μήνου για τις γυναίκες άνω των 35, χωρίς επίτευξη κύησης.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα, η υστεροσαλπιγγογραφια έχει διάφορες ενδείξεις και μία κύρια απο αυτές είναι η υπογονιμοτητα. Εξαρτάται τι εννοείται αποδεδειγμένα προβλήματα υπογονιμότητας. Η εξέταση αυτή γίνεται στα πλαίσια διερεύνησης της υπογονιμοτητας. Δεν σχετίζεται η εξέταση με την ηλικία. Η διερεύνηση της υπογονιμοτητας σχετίζεται με το χρονικό διάστημα συντονισμενων προσπαθειων και την ηλικία.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Γίνεται σε γυναίκες με υπογονιμότητα

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Η σαλπιγγογραφία γίνεται σε περίπτωση υπογονιμότητας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η σαλπιγγογραφία, η υστεροσαλπιγγογραφία ποιο σωστά, είναι μία εξέταση απεικόνισης της μήτρας και της βατότητας των σαλπίγγων. Ως εκ τούτου, συνήθως πραγματοποιείται όταν ένα ζευγάρι προσπαθεί για εγκυμοσύνη και δεν μπορεί να την επιτύχει! Βεβαίως, όμως, μπορεί να πραγματοποιηθει σέ γυναίκες χωρίς αποδεδειγμένο πρόβλημα υπογονιμότητας!

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Η σαλπιγγογραφία είναι μια εξέταση που βοηθάει στην αναζήτηση της αιτίας υπογονιμότητας ενός ζευγαριού. Δεν έχει προληπτικό χαρακτήρα ούτε θεραπευτικό.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα