• Ρευματοειδής αρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 21/02/2024

Καλησπέρα, γράφω εδω γιατι δεν μπορω να βρω λυση παρολο πουεχω επισκεφτει γιατρους και ακολουθω οδηγιες. Εχω ρευματοειδη αρθριτιδα απο 10 ετων ( το ιδιο με την μαμα μου ), οπου στα 15 εξαφανιστηκε και εμφανίστηκε στα 21 ξανα μαζι με ιεραλαγονιτιδα. απο τα 21 εκανα 1 χρονο αγωγη με σαλαζοπυρινη οπου μου προκαλουσε διαρροιες και περασα σε ενεση βιολογικου παραγοντα cimzia. Ολο αυτο το διαστημα περασα εξαρσεις διαρροιας εναλλαγης με δυσκοιλιοτητα και συνεχως ατελεις κενωσεις. Εξετασεις crp 2023 - 1,3 και crp 2024 0,6. Το 2023 με διατροφη και γυμναστικη εχασα 40 κιλα και τα διατηρω, δεν θα σταματησω. Μετα απο συζητηση με το γιατρο μου ειπε να κανω θεραπεια με rifacol ενα την ημερα και προβιοτικα και αλλαζουμε και βιολογικο παραγοντα. Ομως οι ατελεις κενωσεις και οι διαρροιες συνεχιζονται. Εκανα εξεταση καλπροτεκτινης και εχω 36, που σημαινει ειναι αρνητικη. Κολονωσκοπιση εκανα το 2021 οπου ηταν καθαρη. Πρόσφατα άλλος γαστρεντερολογος ( ως δευτερη γνωμη) μου ειπε οτι ειναι ολα θεμα αγχους .Ομως αυτο το μοτιβο υπαρχει 3 χρονια τωρα. Δεν μπορει ολο αυτο να ειναι απο το αγχος μου. Υπαρχει κάποια ιδεα για το τι να ψαξω αλλο; εχω απελπιστει. Στις περιοδους διαρροιας περιπου ανα 2-3 μερες , με η χωρις το rifacol ειναι τοσο τραφικα τα πραγματα σε σημειο ακρατειας. ( Τρωω μονο κοτοπουλο, χοιρινο, ντοματες, ρυζογκοφρετες, μπανανες, τοστ με χαμηλα λιπαρα, ρυζι, πρωτεινικα γιαουρτι 2 την εβδομαδα χωρις γλουτενη και πινω 2 ελληνικουε καφεδες καθε μερα. ( δεν εχω δυσανεξια, το εχω ελεγξει ). Εχω χασιμοτο ( παιρνω eythyrox 75) τον τελευταιο χρονο και παιρνω και nexium. Ειναι πολυ κουραστικο να μην μπορω να βγω απο το σπιτι και να ψαχνω μερη π εχουν τουαλετα μην τυχον με πιασει τιποτα! εχω απεπλιστει.

2 ειδικοί απάντησαν

  • ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΙΟΨΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΑΝΟΣΗ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΙ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να γίνει συνολική εκτίμηση με λεπτομερές ιστορικό και κλινική εξέταση για να δούμε αν σχετίζονται τα διάφορα ενοχλήματα μεταξύ τους, ώστε να βρούμε και την κατάλληλη θεραπεία. Στη διάθεσή σας!

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος