• Ραγάδα Πρωκτού
  • Υποβλήθηκε 21/01/2024

Καλησπέρα!Έκανα νεαροποιηση ραγαδας πρωκτου (λειζερ) πριν από 30 μέρες. Συνεχίζω να έχω πόνο μετά την κένωση και λίγο αίμα τις τελευταίες 5 μέρες,παρόλο που οι κενώσεις είναι μαλακές λόγο του υπακτικου που παίρνω. Στις περισσότερες περιπτώσεις διαβάζω στο ίντερνετ ότι ο η επούλωση κραταει κοντά στον έναν μήνα. Δυστυχώς βρίσκομαι στο εξωτερικό και ο γιατρός που μου με έκανε την επέμβαση είναι στην Ελλάδα. Πότε είναι πλέον ανησυχητικό και μιλάμε για υποτροπη?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας . Συνεχίστε μια καλή καθαριότητα με σφουγαράκι μαλακό και ουδέτερου PH σαπούνι η σαμπουάν για να μην μένουν κόπρανα εκει και στέγνωμα μετά για 20 ημέρες.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Ο μηνας ειναι το διαστημα οπουκυριως επιτελειται η επουλωση του τραυματος

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να σας δουν εκεί που βρίσκεστε.
    Είναι πολύς ο καιρός για να μιλάμε για επούλβση του χειρουργείου.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι