• Ραγάδα Πρωκτού
  • Υποβλήθηκε 18/10/2023

Εδώ και λίγες μέρες ένιωθα "τράβηγμα" λίγο πάνω από τον πρωκτο, σαν πληγη. Δεν ήταν όμως από όσο μπορούσα να δω, χρησιμοποίησα 3 μέρες fucidin κι έφυγε. 2 μέρες μετά όμως άρχισα να έχω έντονη φαγούρα σε εκείνο το σημείο κ τον πρωκτο κ λίγο σαν κάψιμο. Βρίσκομαι σε πλοίο και δεν έχω πρόσβαση σε γιατρό, τι θα μπορούσε να είναι ή πώς να το αντιμετωπίσω? Ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μήπως έχετε σκουληκάκια (κοιτάξτε στα κόπρανα σας).

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • ΠΙΘΑΝΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΡΑΓΑΔΑ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΠΙΣΗ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Μία πιθανή διάγνωση είναι τα συμπτωματά σας να οφείλονται σε μια "ραγάδα πρωκτού." Βέβαια χρειάζεται επιβεβαίωση με μια ορθοσιγμοειδοσκόπιση απο Γαστρεντερολόγο.
    Τώρα που δεν έχετε διάγνωση θα αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα με μιά αναλγητική αλοιφή ( xyloproct) και για τον κνησμό κάποιο αντισταμινικό: xosal ( ένα χάπι κάθε βράδυ)
    Με την πρώτη ευκαιρία αν τα συμπτώματα επιμένουν να σας δει ένας γιατρός Γαστρεντερολόγος ή Γενικός Χειρουργός

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Πλυσιμο με χλιαρο νερο πολλες φορες στεγνωμα με σεσουαρ για τα μαλλια και αποφευγουμε να καθομαστε πανω του πολλες ωρες

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Μήπως αρχίζει να γίνεται απόστημα;

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς