• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 17/04/2024

Ειμαι 25 ετων, με διαγνωση πολυκυστικων ωοθηκων. Εκανα ορμονικες εξετασεις αιματος τη τριτη μερα του κυκλου μου, ολες οι ορμονες ειναι σε φυσιολογικες τιμες εκτος απο οιστραδιολη ε2 που δείχνει ελαχιστα χαμηλοτερη απο την προτεινόμενη τιμη της ωοθυλακικης φασης. Εχω αρκετα τακτικο κυκλο με εξαιρεση 1-3 χαμμενες περιοδοι τον χρονο, κυριως εαν υπαρχει αυξημενο στρεςς. Ολες οι πληροφοριες στο ιντερνετ για χαμηλη οιστραδιολη μιλανε για προωρη εμμηνοπαυση και στειρωτητα λογο αποτυχιας εμμηνου ρησης, αλλα προφανως δεν εφαρμοζεται στη δικη μου περιπτωση αυτο. Εχω αγχωθει καθως θελω παιδια στο μελλον, και το ραντεβου με τον γιατρο μου αργει. Μπορει να μου πει καποιος εαν κινδυνεύω να περασω εμμηνοπαυση πριν τα 30 μου η εαν ειναι μια προσωρινη δοαταραχη που διορθωνεται;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Είναι αρκετά δύσκολο να απαντηθεί το ερώτημα σας εδώ. Η διάγνωση της πρόωρης εμμηνόπαυσης δεν μπορεί να τεθεί μόνο με την τιμή της οιστραδιόλης. Προτείνω να επισκεφθείτε Γυναικολόγο για να λάβετε την σωστή για την περίπτωσή σας καθοδήγηση και να μην διαβάζετε αποσπασματικές πληροφορίες από το ίντερνετ.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μην αγχώνεστε για μια τυχαία μέτρηση. Πρέπει να εκτιμηθούν συνολικά τα αποτελέσματα.

    Παπακωνσταντίνου Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας, Ειδικός Αναπαραγωγής - Λέκτορας, Η.Π.Α.

    Αθήνα