• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 30/05/2023

καλησπέρα σας, είμαι 28 χρόνων έκανα τεστ παπ το οποίο έδειξε ascus αλλά το τεστ για hpv ήταν αρνητικό.επειτα από 1 μήνα κ μετά από πολύ έντονες ενοχλησεις έκανα καλλιέργεια η οποια εδειξε candida ο οποιος με ταλαιπωρησε κ αρκετα.είναι η πρώτη φορά που βγάζω τέτοιο αποτέλεσμα σε τεστ παπ. που μπορεί να οφείλετε το ascus?υπαρχει πιθανότητα να οφείλεται στη φλεγμονη του μυκητα που ειχα?σας ευχαριστώ πολύ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Το ASCUS σημαίνει «αδιευκρίνιστο» αποτέλεσμα και σύσταση για επανέλεγχο μετά από 3 η 6 μηνες για ένα σαφές αποτέλεσμα. Όσο αναφορά στο HPV τεστ υπάρχουν διάφορα που δείχνουν και διαφορετικά αποτελέσματα. Θα κάνετε μια επανάληψη στο τεστ και θα λάβετε τα αποτελέσματα σας.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Ναι μπορεί

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ναι υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται στην μυκητισιακή κολπίτιδα . Η καλλιέργεια που κάνατε πρέπει να είναι πλήρης και για ΣΜΝ

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Το ASCUS οφείλεται σε μόλυνση από hpv. Η ερώτηση μ είναι αν πάρθηκε νέο δείγμα για hpv ή χρησιμοποιήθηκε το ίδιο που έγινε το τεστ παπ. Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Εγώ θα σύστηνα αύξηση ανοσοποιητικου με διακοπή καπνίσματος, υγιεινη διατροφή, εμβολιασμό ( αν δεν έχετε εμβολιαστειτε, λήψη κάποιου βιταμινουχο σκεύασματος κ επανάληψη σε 6 μήνες.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Μπορεί,,,hpv DNA k κολποσκοπηση

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Η διαγνωση ascus ( ατυπα κυτταρα που δεν κατατασσονται απολυτα σε καποια κατηγορια) πολλες φορες αφορα αλλοιωσεις φλεγμονης ,ατροφιας,αναγεννησης του επιθηλιου και φυσικα hpv φλεγμονη.ΕΦοσον το hpv dna test ειναι αρνητικο θα κανετε επανελεγχο με τεστ παπ σε ενα ετος και τιποτα παραπανω.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Δύσκολο να οφείλεται στη μυκητίαση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό