• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 11/05/2023

Έκανα ένα τέστ Παπ βγήκε ασκούς έκανα hpv test βγήκε καθαρό και εξέταση κολπικών υγρών και αυτή καθαρή η γιατρός με είπε σε 3 μήνες βιταμίνες επανάληψη παπ και βλέπουμε είναι 23 έχω αγχωθει πολύ... μπορεί να προκαλέσει υπογονιμότητα;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν προκαλεί υπογονιμότητα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Εαν ειστε 23 ετων θα επαναλαβετε το τεστ παπ σε ενα χρονο χωρις κανεναν λογο ανησυχιας .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Να είστε τυπική στο ραντεβού σας για επανάληψη του τεστ παπ, να φτιάξετε το ανοσοποιητικό σας, να σταμάτησετε το κάπνισμα και να ξεκουραζεστε. Δεν προκαλεί υπογονιμοτητα.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Δεν υπάρχει λόγος άγχους , όλα είναι αρνητικά , η επανάληψη γίνεται για επιπλέον επιβεβαίωση , η γονιμότητα δεν επηρεάζεται

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Η μόλυνση από HPV δεν προκαλεί υπογονιμότητα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Κολποσκοπηση

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Οχι, αν η καλλιέργεια κολπικού υγρού είναι καθαρή δεν υπάρχει πρόβλημα υπογονημότητας. Υπάρχει και μία εξέταση με PCR για τα σεξουαλικά μεταδιδώμενα νοσήματα απο τον τράχηλο.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.
    ΟΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΙΟ HPV

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Όχι δεν είναι τίποτα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Μην αγχώνεστε, κάντε λίγο πιο τακτικό έλεγχο και όλα θα πάνε καλά. Όχι δεν σχετίζεται με υπογονιμότητα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα