• Ουρικό οξύ
  • Υποβλήθηκε 08/02/2024

Καλησπέρα σας ,είμαι 28ετων ,κοπελα,έκανα τις εξετάσεις αίματος που κάνω κάθε χρόνο και μου βγήκε η ταχύτητα καθιζησης ερυθρών αιμοσφαιρίων 21,και του ουρικό οξύ κατεβασμένο στα 2.8 , βέβαια πριν κάνω τις εξετάσεις μου ,μου βρήκε ο παθολόγος μου ότι έχω φλεγμονή στον λεμφαδενα,επηρεάζει αυτό τα αποτελέσματα των εξετάσεων; και αν ναι είναι κάτι ανησυχητικό;;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η αύξηση της ΤΚΕ σχετίζεται με μία πιθανή φλεγμονή η οποία ανευρέθηκε όπως είπατε από τον παθολόγο σας. Η πτώση του ουρικού οξέος μπορεί να οφείλεται σε ελαττωμένη παραγωγή, αυξημένη απέκκριση ή συνδυασμό και των δύο μηχανισμών. Η διατροφή με τρόφιμα χαμηλής περιεκτικότητας σε πουρίνες (π.χ. αποκλειστική vegan δίαιτα) και ορισμένες κληρονομικές διαταραχές του μεταβολισμού, κατά τις οποίες υπάρχει διαταραχή στο μεταβολισμό των πουρινών, είναι δύο πιθανές αιτίες. Σοβαρά συστηματικά αίτια που συνοδεύονται από την πτώση του ουρικού οξέως του αίματος είναι ορισμένα παθολογικά νοσήματα (π.χ. νεοπλάσματα, κίρρωση ήπατος), η δηλητηρίαση από βαρέα μέτ... Διάβασε περισσότερα

    Βαρέτα Γεωργία

    Νεφρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΜΙΑ ΓΛΕΓΜΟΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΘΙΖΗΣΕΩΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΔΙΟΓΚΩΣΗΣ ΤΟΥ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑ

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας η ταχύτητα καθίζησης (ΤΚΕ) είναι φυσικό να είναι αυξημένη λόγω φλεγμονής όσο για το χαμηλό ουρικο είναι ασυνήθιστο και εμφανίζεται συνήθως σε άτομα χορτοφάγους ή μπορεί να οφείλεται σε αυξημένη αποβολή από τους νεφρούς. Καλό θα είναι να πείτε στον Ιατρό σας να γίνει ένας έλεγχος και απεικονιστικος και διερεύνηση των αιτιών που έχετε χαμηλό ουρικο εγώ δεν γνωρίζω το ιστορικό σας και γι αυτό δεν σας γράφω τι εξετάσεις χρειάζεστε. Ευχαριστώ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός