• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 03/01/2024

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω..έχω παρατηρήσει ότι όταν βουρτσιζω τα δόντια μου με σκληρή οδοντόβουρτσα ματώνουν..ενώ όταν τα βουρτσιζω με μαλακή όχι ,ή αν ματώσουν θα ματώσουν πολύ λίγο ..θέλει διερεύνηση με εξετάσεις αίματος αυτό για κάποια σοβαρή ασθένεια αίματος ,ή το προκαλεί η ουλίτιδα? Είμαι 23 χρονών και έχω κάνει εξετάσεις αίματος τέλος Ιουνίου ήταν καθαρές είχα μόνο χαμηλή φεριττινη (14) και βιταμίνη d (24)

9 ειδικοί απάντησαν

  • Πιο καλά μαλακή οδοντοβουρτσα και ηπιες κινησεις. Από την ουλίτιδα.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Πιθανόν να έχετε ουλίτιδα αλλά δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλησπέρα και καλή χρονιά! Τα πράγματα είναι πιο απλά. Χρειάζεται προφανώς ένας ελεγχος της κατάστασης των ούλων σας και αν χρειαστεί κάποια θεραπεία ουλίτιδας ή απλός καθαρισμός και τροποποίηση τους μεθοδολογίας βουρτσίσματος.

    Μάρκου Νίκος

    Περιοδοντολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπερα .Η σκληρη οδοντοβουρτσα τραυματιζει τα ουλα και δημιουργει αποτριβες στα δοντια,ενω η μαλακη ειναι μονο για οσους εχουν κανει καποιο χειρουργειο στο στομα και δεν θελουν να τραυματισουν την περιοχη.Στο βουρτσισμα αποκλειστικα και μονο με μετρια σε σκληροτητα οδοντοβουτρσα θα βουρτσιζετε.Επισης,να μην παραλειπετε τους τακτικους καθαρισμους,ιδανικα καθε εξαμηνο,για τον ελεγχο ενδεχομενων ουλιτιδων

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Δεν πρέπει να χρησιμοποιειτε σκληρή οδοντοβουρτσα και αυτό συμβαίνει λόγω της ουλίτιδας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΡΟΤΙΝΟΥΝ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟ ΜΑΛΑΚΗΣ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑΣ!
    ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΧΕΤΕ ΟΥΛΙΤΙΔΑ,ΕΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΑΙ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΕ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Συνισταται το βουρτσισμα με μια μετρια οδοντοβουρτσα και να κανετε μια θεραπεια ουλιτιδας [ καθαρισμος ]

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αγαπητή κυρία χαίρετε,
    η χρήση της σκληρής οδοντόβουρτσας είναι τελείως απαγορευτική γιατί δημιουργεί τραύμα στα ούλα, εξού και η αιμορραγία που έχετε. Η πιο λογική επιλογή είναι μία ηλεκτρική οδοντόβουρτσα Μέτρια η οποία χρησιμοποιείται χωρίς να κινείται πάνω στα δόντια και με πολύ απαλή τοποθέτηση. Αν δεν θέλετε να πάρετε ηλεκτρική θα χρησιμοποιήσετε μία μέτρια οδοντόβουρτσα με κινήσεις δόνησης. Με μεγάλη μας χαρά μπορούμε να σας συμβουλέψουμε και από κοντά για την ακριβή χρήση τις οδοντόβουρτσας.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Περιοδοντολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Να μην χρησιμοποιείτε σκληρή αλλά μέτρια βούρτσα. στο 99% των περιπτώσεων η αιμοραγιά από τα ούλα οφείλεται σε ουλίτιδα η οποία περνάει με καθαρισμό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα