• Ωτοπλαστική
  • Υποβλήθηκε 06/11/2023

Θα ήθελα να πληροφορηθώ σχετικά με την επέμβαση της ωτοπλαστικής (μέθοδοι, διάστημα αποθεραπείας) Ευχαριστώ!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Η ωτοπλαστική είναι η επέμβαση της πλαστικής χειρουργικής που αντιμετωπίζει τα αφεστωτα ( πεταχτά) αυτιά. Γίνεται με τοπική νάρκωση, δεν απαιτεί νοσηλεία, το αποτέλεσμα είναι άμεσα ορατό και μετεγχειρητικά υπάρχει ένα οίδημα το οποίο σταδιακά απορροφάται μέσα στις εβδομάδες που ακολουθουν. Αυτές είναι κάποιες γενικές πληροφορίες. Για περισσότερες λεπτομέρειες καλό θα ήταν να σας δούμε από κοντά για την κλινική εξέταση προκειμένου να διαπιστωθεί η αιτία και μα αποφασιστεί κ η τεχνική.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας. Η επέμβαση μπορεί να γίνει με τοπική αναισθησία μετά την ηλικία των 14 ή με γενική σε μικρότερες ηλικές. Υπάρχει περίδεση για μια εβδομάδα και μετά εφαρμογή αθλητικής κορδέλας για άλλες 3. Επειδή κάθε θεραπεία είναι εξατομκευμένη η τεχνική εξαρτάται από την αιτία που προκαλεί τα αφεστώτα ώτα. Καλό θα ήταν να σας δει κάποιος ειδικός από κοντά

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το διάστημα της αποθεραπείας είναι περίπου 10-15 ημέρες, (όσο κάνουν συνήθως να επουλωθούν οι τομές που γίνονται στο πίσω μέρος των αυτιών). Αναφορικά με τις μεθόδους ο κάθε χειρουργός έχει την δική του μέθοδο. Δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε αυτές γιατί θα έπρεπε να γράψουμε χειρουργικό σύγγραμμα.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Η ωτοπλαστική μπορεί να διενεργηθεί με τοπικη αναισθησία και μέθη η με τοπική αναισθησία μόνον. Διενεργείται με τομή του δέρματος όπισθεν του αυτιού και κατάλληλο επεξεργασία του χόνδρου. Η διάρκεια αποθεραπείας είναι 8 -10 ημέρες .

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Η ΩΤΟΠΛΑΣΤΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΣΕ 7-10 ΗΜΕΡΕΣ.

    Κανακάκης Χρήστος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας
    Υπάρχουν διάφορες τεχνικές ανάλογα με το πρόβλημα στην κάθε περίπτωση
    Η αποθεραπεία είναι σχετικά ανώδυνη και διαρκεί περίπου 2-4 εβδομάδες
    Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας
    Ευχαριστώ θερμά

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Ωτοπλαστική:το χειρουργείο είναι περίπου 1 ώρα και το διάστημα αποθεραπείας είναι σχετικά γρήγορο.Για 1 εβδομάδα θα ειναι μπανταρισμένα τα αυτιά με ένα ειδικό επίδεσμο.
    Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε στο ιατρειο για μία συνάντηση να μιλήσουμε ενδελεχώς για την περιπτωσή σας γιατί η τεχνική διαφέρει ανάλογα με το είδος της δυσμορφίας.

    Κορομηλάς Αθανάσιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Καλαμάτα