• Οστεοπόρωση
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Διαγνωστικά κ εγώ με οστεοπόρωση, ο ορθοπαιδικός μου σύστησε την εξάμηνη ένεση αλλά φοβάμαι να την κάνω γιατί έχει επιπτωσεις στην γνάθο, ένα άλλο μπορεί να κάνει στένωση στον τράχηλο που λαιμού, δηλ να μην μπορώ να καταπιω άνετα;;!! Ψάχνω πλέον μόνη μου να βρω το κατάλληλο φάρμακο κ ας φανώ παράξενη.Υπαρχει κάποιο χωρίς τόσες έντονες παρενέργειες; Να σημειωθεί ότι δεν παίρνω άλλα φάρμακα κ δεν έχω άλλα θέματα υγείας, σκέφτομαι αν δεν βρω φάρμακο χωρίς τέτοιες παρενέργειες να χρησιμοποιήσω βότανα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας

2 ειδικοί απάντησαν

  • ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ,ΟΠΩς ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.ΣΠΑΝΙΑ ΟΜΩς ΤΙς ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΤΕ ΟΜΩς ΑΝΤΙΟΣΤΕΟΠΟΡΩΤΙΚΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η οστεονεκρωση της γνάθου είναι μια σπανιότατη ανεπιθύμητη ενέργεια του φαρμάκου αυτού, όπως κ άλλων αντιστεοπορωτικων φαρμάκων.
    Ο γιατρός που σας το πρότεινε προφανώς υπολογίζει το όφελος σε σχέση με τον κίνδυνο κ για αυτό σας το συνέστησε.
    Το αν θα το πάρετε είναι φυσικά επιλογή σας , αλλά να είστε βέβαιη ότι καλύτερα γνωρίζει ο γιατρός σας κ ότι όσα βότανα κ αν πάρετε δε θα έχουν το αποτέλεσμα ενός δοκιμασμένου φαρμακου

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος