• Οστεοαρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 10/03/2024

για εναν ηλικιωμενο με προχωρημενη οστεοαρθριτιδα στο ισχιο που δεν θελει να κανει εγχειρηση και που εχει πονο μονο οταν περπαταει στο γονατο υπαρχουν λυσεις που μπορουν να βελτωσουν την κατασταση; με ενεσεις υαλουρωνικου, αιμοπεταλιων ή βλαστοκυταρων; ευχαριστω

6 ειδικοί απάντησαν

  • ΥΑΛΟΥΡΟΝΙΚΟ ΥΨΗΛΟΥ ΜΟΡΙΑΚΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΑ ΕΝΔΑΡΘΡΙΚΑ ΧΟΝΔΡΟΙΤΙΝΗ - ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΠΑΡΑΚΕΤΑΜΟΛΗ

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα

  • Δυστυχώς όχι
    Δεν έχει φανεί ότι ο,τιδηποτε από τα ενέσιμα προσφέρει σημαντική ή μακροχρόνια βελτίωση.
    Ελεύθερα να δοκιμάσει εφ όσον απορρίπτει την επέμβαση , αλλά κανείς δε μπορεί να υποσχεθεί κάποια σοβαρή βελτίωση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Η οριστική λύση στην οστεοαρθρίτιδα του ισχίου είναι η αρθροπλαστική. Θα πρέπει να συμβουλευτείτε ορθοπαιδικό για να σας προτείνει την καλύτερη λύση, αλλά δεν υπάρχουν εγκεκριμένες ενέσιμες θεραπείες για την οστεοαρθρίτιδα του ισχίου. Για την οστεοαρθρίτιδα των γονάτων υπάρχουν ενέσιμες θεραπείες, όπως υαλουρονικό ή κορτιζόνη. Πάντα εξατομικεύουμε τη θεραπεία. Στη διάθεσή σας!

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αν είναι προχωρημένου σταδίου η οστεοαρθρίτιδα τότε λίγα πράγματα θα σας προσφέρουν όσα αναφέρατε. Δεν χάνετε όμως κάτι αν δοκιμάσετε. Συνήθως ξεκινάμε με το υαλουρονικό

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΟ ΙΣΧΙΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΩΣ ΧΡΟΝΙΟΣ ΠΟΝΟΣ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΑΥΤΟ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • ΝΑΙ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΝΔΑΡΘΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΥΠΕΡΗΧΩΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

    Τρυφωνίδη - Ζαχαρή Αμαλία

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Κηφισιά