• Οστεοαρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Εχω οστεοαρθριτιδα στο γονατο .Στο μελλον θα κανω ενεσεις κολαγονου και οσο πιο αργα μπορεσω χειροργιο.ποσες ενεσεις μπορω νακανω ; πρεπε να τις καθυστερησω οπως την επεμβαση; οι ενεσεις μπορουν να με σωσουν απο την επεμβαση; Σας ευχαριστω παρα παρα πολθ

6 ειδικοί απάντησαν

  • EINAI MIA BOηθεια αλλα εξαρταται απο το σταδιο τησ οστεοαρθριτιδας

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται από την κλινική και ακτινολογική εικόνα. Στη διάθεσή σας!

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχουν διάφορα σχήματα ενέσεων , συνήθως ανά 6-12 μήνες , 1 έως 4 ενέσεις.
    Δεν υπάρχει λόγος να τις καθυστερήσετε , δεν είναι απολύτως βέβαιο ότι θα έχουν αποτέλεσμα κ δεν είναι μόνο οι ενέσεις που μπορεί να σας "σώσουν" από το χειρουργείο.
    Η βελτίωση του τρόπου ζωής βοηθά σημαντικά

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η έγχυση υαλουρονικού γίνεται μια ή δύο φορές το χρόνο και απλά με τον τρόπο αυτό καθυστερούμε όσο είναι εφικτό το χειρουργείο το οποίο είναι και η μόνιμη λύση του προβλήματος

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΥΑΛΟΥΡΟΝΙΚΟΥ ΚΑΙ PRP ΠΟΥ ΕΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΤΙΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΜΕ .ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑ

    Τρυφωνίδη - Ζαχαρή Αμαλία

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Κηφισιά

  • ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΛΛΑΓΟΝΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΥΑΛΟΥΡΟΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ PRP.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΤΕ

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης