• Οστεοαρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 18/07/2023

Εχω διαγνωστει με οστεοαρθριτιδα στα γονατα εδω και καιρο και το ουρικο ειναι παντα ανεβασμενο 7-8 Τωρα εχω 8,8 .Ειμαι υπερβαρος .Ειναι σωστο αν το συστησει ο γιατρος να παρω χαπι για το ουρικο αν και δεν εχω αλλα συμπτωματα ισως το κουτουπιε στο δεξι ποδι ελαφρα πιο πρησμενο και αν ναι για ποσο καιρο?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι γιατί έχεις συμπτώματα

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα

  • Ναί. Πρέπει να το πάρετε, φυσικά με την κατάλληλη διατροφή. Η οστεοαρθρίτιδα είναι άλλο πρόβλημα και χρειάζεται επίσης κατάλληλη αντιμετώπιση για να αποφύγετε στο μέλλον χειρότερα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • H ουρική αρθρίτιδα είναι άσχετη προς την οστεοαρθρίτιδα. Αν έχετε πόνους στα γόνατα δεν είναι από το ουρικό οξύ, είναι από την οστεοαρθρίτιδα. Παίρνοντας χάπια για την ουρική αρθρίτιδα, που καλό είναι να τα πάρετε, δεν θα σας ηρεμήσει τους πόνους των γονάτων. Χρειάζεστε κλινικό έλεγχο. Η επίσκεψη και παρακολούθηση είναι απαραίτητη για την σωστή αντιμετώπιση των προβλημάτων σας. Σας περιμένω στο ιατρείο.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Η Οστεοαρθρίτιδα και το υψηλό ουρικό οξύ είναι δυο διαφορετικά πράγματα και λόγω αυτού αντιμετωπίζονται με διαφορετική θεραπευτική προσέγγιση

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟ

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Πρέπει να πάρετε φάρμακα!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Είναι καλό αν σας το συστήσει να το πάρετε καθως με τον έλεγχο των επιπέδων ουρικού οξέος ελαχιστοποιείται η πιθανότητα κάποιας ουρικης αρθρίτιδας (ποδαγρας) κατάστασης εξαιρετικά επώδυνης

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΡΙΚΟ ΣΤΟ ΑΙΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6 ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΥΨΗΛΟ ΟΥΡΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΓΙΑ ΣΤΕΦΑΝΙΑΙΑ ΝΟΣΟ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Σωστό, και θα το πάρετε για μεγάλο χρονικό διάστημα απο μήνες ως και χρόνια

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα χρειάζεστε δίαιτα κ χάπι για το ουρικό. Όχι όμως τώρα που έχετε συμπτώματα. Δίαιτα κ παυσιπονα

    Σάσαλος Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γαλάτσι

  • Ναι αφού υπάρχουν συμπτώματα πρέπει να πάρετε

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι