• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 05/02/2024

Καλησπέρα σας. Έχω κρεατινίνη 1,06 τα τελευταία πέντε χρόνια, με πέτρα στα νεφρά 4,8 mm και υπέρηχο που δείχνει ότι ο φλοιός στο ένα νεφρό δεν είναι ομοιόμορφος. Να συμπληρώσω πως αθλούμαι με βάρη και από οτι διάβασα είναι φυσιολογικό η κρεατινίνη λόγω μυϊκής μάζας να είναι κάπως μεγαλύτερη. Αποτελεί αυτό χρόνια νεφρική νόσο;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΝΕΦΡΟΛΟΓΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΕΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΝΟΣΟ Η ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,3 ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ 30 ΧΡΟΝΩΝ.ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΠΧ 50 ΕΤΩΝ Η ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1,3...

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, η κρεατινίνη σας είναι εντός των φυσιολογικών ορίων. Παρόλα αυτά η κρεατινίνη καθορίζεται και από άλλους παράγοντες όπως το φύλο, η ηλικία, η μυϊκή μάζα ( όπως ήδη γνωρίζετε) και η φυλή. Π.χ. η ίδια τιμή κρεατινίνης δεν αντανακλά την ίδια νεφρική λειτουργία σε μία γυναίκα 80 ετών και σε έναν νέο άνδρα που αθλείται σε καθημερινή βάση. Παρόλα αυτά για να πούμε ότι κάποιος πάσχει από χρόνια νεφρική νόσο πρέπει να έχουμε περισσότερες πληροφορίες ( εκτός από μία τιμή κρεατινίνης και ουρίας σε ένα στιγμιότυπο). Η πληροφορία που αναφέρετε για την νεφρολιθίαση είναι σημαντική, καθώς είναι πιθανό να χρειάζεστε παρακολούθηση και περαιτέρ... Διάβασε περισσότερα

    Βαρέτα Γεωργία

    Νεφρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας ή κρεατινινη από μόνη της δεν μπορεί να δηλώσει νεφρική νόσο όμως το γεγονός ότι υπάρχει στο υπέρηχο εικόνα του νευρικού φλοιού μη φυσιολογική και έχετε και πέτρα στο νεφρό μεγάλη θα πρέπει να σας ανησυχεί γιατί μπορεί να προκαλέσει βλάβη στον νεφρό εάν δεν έχει προκαλέσει ιδη. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε Νεφρολογο και σε συνεργασία με ουρολόγο να σας βοηθήσει να δούμε σε τι κατάσταση είναι αρχικά ο νεαρός και δεύτερον να επιλύουμε το θέμα με την πέτρα. Ευχαριστώ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός