• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 05/02/2024

Έχω πριν την αιμοκάθαρση 244, κρεατινίνη 14,20 καί φοσφωρο 7,53 και μετά τρίωρο αιμοκάθαρσης ουρία 101 κρεατινίνη 6,1 και φοσφωρο 2,83. Είναι φυσιολογική η πτώση αυτή ή κάτι δεν γίνεται σωστά από εμένα η την μονάδα (πρόκειται για ιδιωτική) μιας και στις μηνιαίες εξετάσεις είτε της κλινικής είτε εξωτερικού εργαστηρίου έχει φτάσει και κρεατινίνη 15,6.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Οι τιμές που αναφέρετε είναι υψηλές στην έναρξη και φυσικά μειώνονται σημαντικά έπειτα από την αιμοκάθαρση! Όσον αφορά τις τιμές των παραμέτρων αυτών εξαρτώνται από αρκετούς παράγοντες, εκτός από την κάθαρση σας, όπως είναι το φύλο, η ηλικία σας, τα σωματομετρικά χαρακτηριστικά σας και η διατροφή που ακολουθείτε σαφώς! Είναι φρόνιμο να συζητήσετε με τους θεράποντες νεφρολόγους σας ό,τι σας ανησυχεί και βέβαια αυτοί είναι οι καταλληλότεροι για να σας συμβουλεύσουν με τον καλύτερο τρόπο για τις δικές σας ανάγκες και να εξατομικεύσουν τη θεραπεία σας. Τροποποιήσεις σε παραμέτρους της αιμοκάθαρσης (την αντλία, το χρόνο, τη συχνότητα) αλλά και της... Διάβασε περισσότερα

    Βαρέτα Γεωργία

    Νεφρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Συζητήστε με το γιατρό σας για αύξηση του χρόνου αιμοκάθαρσης και ακολουθείστε τις οδηγίες του

    Σταυρουλόπουλος Αριστείδης

    Νεφρολόγος

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας ή κρεατινινη μετά από την συνεδρία πέφτει αλλά από την αρχική σας που είναι πάρα πολύ υψηλή είναι πολύ καλή η τιμή που έχετε μετά, πρέπει να γνωρίζετε ότι η κρεατινινη πέφτει προσωρινά δηλαδή για 24 ωρες μετά σταδιακά ξανά ανεβαίνει. Η αιμοκάθαρση δεν είναι θεραπεία για να γίνουν τα νεφρά φυσιολογικά είναι θεραπεία υποκατάστατο για να μένετε στην ζωή. Θα πρέπει να περνετε σε κάθε γεύμα τα χάπια για το φώσφορο και φυσικά με την πάροδο του χρόνου γιατί μάλλον είστε νέος στην αιμοκάθαρση και όταν κάνετε 4ωρο θα βελτιωθεί και μετά αιμοκάθαρση κρεατινινη σας περισσότερο αλλά ποτέ δεν θα γίνει φυσιολογική και για πάντα. Πιστεύω να σας... Διάβασε περισσότερα

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

  • ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΗ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος