• Μύκητες νυχιών
  • Υποβλήθηκε 16/06/2023

Χρόνια μυκητίαση των νυχιών των ποδιών που παρουσιάστηκε πολλά χρόνια πριν κ σήμερα τα νύχια είναι παραμορφωμένα με πάχυνση , σπάνε εύκολα κ μερικά έχουν μαυρίσει Έχει κάνει ονυχόλυση χωρίς αποτέλεσμα κ έχει βάλει όλα τα υγρά που υπάρχουν Δεν θέλει να πάρει φαρμακο από το στόμα για ένα χρόνο κ χωρίς εγγύηση για το αποτέλεσμα Τι έχετε να προτείνετε ; Ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Έχει γίνει καλλιέργεια για να επιβεβαιωθεί πως υπάρχει ονυχομυκητίαση; Δυστυχώς από μια γραπτή περιγραφή, δε μπορώ να σας προτείνω τίποτα...Επισκεφθείτε επιμελητή ποδολόγο στην περιοχή σας για να σας δώσει την κατάλληλη θεραπεία... Θα βρείτε στη σελίδα του Σωματείου Ποδολόγων Ελλάδος, στους πιστοποιημένους ποδολόγους.. Καλή ανάρρωση..🙂

    Δερμιτζάκη Κωνσταντίνα

    Ποδολόγος

    Σητεία

  • Γεια σας
    Αρχικά επισκεφθείτε ένα διαγνωστικό κέντρο της εμπιστοσύνης σας,προβείτε σε καλλιέργεια ονύχων για να διαπιστωθεί.
    Όποια θεραπεία και να ακολουθήσετε ,θα πρέπει να γίνει αρχικός καθαρισμός με επαναλήψεις, (καθορίζονται ανάλογα από:την έκταση ,την εργασία,την ηλικία και την εποχή και την γενική κλινική εικόνα)
    Το ιστορικό σε συνδυασμό με την καθημερινότητά σας και την ανταπόκριση του νυχιού στις απλές ⚕️φυσικές θεραπείες , θα δείξουν αν θα πρέπει να προβείτε σε κάτι πιο ισχυρό ή συνδυαστικό.

    ⚕️Αντιμετώπιση με φαρμακευτική αγωγή ⚕️Αντιμετώπιση με laser ή ειδικη φωτοθεραπεία.

    Κανάκη Βασιλική

    Ποδολόγος

    Κερατσίνι

  • Δεν θα ήταν φρόνιμο από μέρους μου να σας δώσω χωρίς να έχω κλινική εικόνα, απαντήσεις.
    Το σίγουρο είναι ότι πια έχουμε στα χέρια μας εργαλεία για την σωστή αντιμετώπιση των μυκητιασεων και δυσμορφία νυχιων. Απευθυνθείτε σε έναν ειδικό.

    Νικολάου Σοφία

    Ποδολόγος - Αισθητικός

    Κερατσίνι

  • Καλημέρα σας, όλα αυτά που μου περιγράφεται είναι αποτελέσμα ότι δεν αντιμετωπιστηκε ποτέ σωστά, αυτό που οφείλω να επισημάνω είναι ότι συνήθως υπάρχουν υποτροπές και επαναλοιμωξη. Θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν ειδικό όπου αρχικά θα πρέπει να ληφθεί δείγμα να γίνει καλλιέργεια ώστε να ταυτοποιηθεί ο μύκητας και μετά να προβείτε σε κάποια θεραπεία. Συμφωνώ ότι η χρήση φαρμάκων από το στόμα έχει αμφίβολα αποτέλεσμα αλλά επιβαρύνει το ήπαρ διότι συνήθως είναι μακροχρονες θεραπείες. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν Ποδίατρο-Ποδολογο νομίζω ότι θα σας βοηθήσει.

    Παπαδοπούλου Μαριάνα

    Ποδίατρος-Ποδολόγος