• Μελάνωμα
  • Υποβλήθηκε 09/06/2023

Εμφάνισα μελάνωμα στο μπράτσο το οποίο και αφαιρέθηκε. Μετά από βιοψία έχουμε βάθος berslow 0,99χιλ, Clark IV,χωρίς μικρό μεταστάσεις ,χωρις εξέλκωση, χωρις δορυφόρους εστίες,χωρίς νευρώσεις,χωρίς νευροτροπισμο,μίτωση 1,δεν υπήρχε σπιλος στο σημείο εκείνο,επιφανειακά εξαπλωμένο μελάνωμα(Ssm -low-csd melanoma),λεμφοκυτταρικη αντίδραση εστίαση -non brisk—απουσία πλασμοκυτταρων, κυτταρικούς πληθυσμός επιθήλιοειδης,λεμφοκυτταρικη αντίδραση εστίακη non brisk απουσία πλασμοκυτταρων, διήθηση της επιδερμίδας ναι, διήθηση του τοιχώματος επιχώριων εξαρτημάτων δέρματος ναι άκρο θυλάκια, άκρο συρίγγια ,πόροι εκρινων αδένων, υποστροφή ναι intermediate και late >70%.Με εγχειρητικά όρια εκτίμηση πλαγιά όρια 2,25mm από το mis και 4mm από το διηθητικό. Εν τώ βάθει όρια >8mm . Εγινε δεύτερη εκτομή και βιοψία φρουρών αδένα.Η βιοψία βγήκε αρνητική για κάθε κακοήθεια. Όλα έγιναν σε 2 μηνες .Οι πληγές ήταν τελεια και σε μια εβδομάδα είχαν κλεισει χωρίς να έχουμε μαζέψει υγρά κτλ.έχω κάνει ραντεβού με τον ογκολογο μου.Η στάδιοποίηση του μελανώματος μου ήταν 1β αν και πλέον μιλάνε για 1α. Αξονική σε όλο το σώμα καθαρή και δυο μαγνητικές εγκεφάλου που έχουν γίνει είναι καθαρές χωρίς αλλαγές. Πλέον μου πρότειναν επανεξέταση στο 3μηνο. Έχω κάνει εξετάσεις αίματος που το μόνο που δείχνουν είναι χοληστερίνη ελάχιστα πάνω από το όριο και μετά από διατροφή έπεσα στα κανονικά επίπεδα. Όλες οι άλλες τιμές είναι φυσιολογικές. Σήμερα ομως μετά από τις εγχειρήσεις μου και μετά από την διατροφή έκανα εξετάσεις αίματος να δω που είμαστε και είδα αιμοσφαιρίνη 13,1 αιματοκρίτη 41,5 , μέση περιεκτικότητα HGB 25,9 και μέση πυκνότητα HGB 31,6. Είδα σήμερα τον παθολόγο μου και με ενημέρωσε πως είναι φυσιολογικά όλα. Ποια είναι η γνώμη σας για την 3μηνη παρακολούθηση; Θα έπρεπε να κάνω μήπως Κάποια θεραπεία; Οι τιμές στο αίμα είναι φυσιολογικές;Φοβάμαι για κάποια μετάσταση και προσπαθώ να είμαι alert. Είμαι άνδρας ετών 61. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

1 ειδικός απάντησε

  • Το μελάνωμα που εξαιρέθηκε έχει Breslow βάθος 0,99 και ο λεμφαδένας φρουρός ήταν αρνητικός. Η σταδιοποιηση του μελανωματος είναι 1β όπως αναφέρετε όποτε πολύ σωστά σας προτείνουν μετά την ανά τρίμηνο παρακολούθηση. Οι εξετάσεις σας όπως σας είπε ο παθολόγος είμαι φυσιολογικές όποτε το μόνο που χρειάζεται είναι η ανά τρίμηνο κλινική εξέταση. Η κλινική εξέταση θα αφορά να γίνει ψηλάφηση για λεμφαδένες και επίσης φυσική εξεταση να ελεγχθεί η περιοχή που κάνατε την εκτομή και να εξεταστουν με δερματοσκοπιο αλλοι τυχόν σπίλοι (ελιες) στο σώμα.

    Βερνίκος Θεόδωρος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Γλυφάδα