• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 18/08/2023

Ποιά μέθοδος ενδείκνυται για διόρθωση χαλάρωσης και ανομοιομορφίας που προκλήθηκε από κλασική λιποαναρρόφηση;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον Πλαστικό Χειρουργό που σας έκανε την επέμβαση ο οποίος θα εκτιμήσει το πρόβλημα. Ίσως χρειαστεί εκτομή δέρματος ή κάποια συσκευή ενέργειας. Η ανομοιομορφία είναι πιο δύσκολη

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Έχετε να μας στείλετε φωτογραφίες;
    Ίσως χρειαστεί Λιπο γλυπτική και λιπομεταφορα

    Χαντές Αχιλλέας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να σας εξετάσουμε από κοντά προκειμένου να εκτιμηθεί ο βαθμός χαλάρωσης ή τυχόν ανομοιομορφία. Δεν υπάρχει μια μέθοδος μπορεί να γίνει συνδυασμός τόσο επεμβατικών όσο και ελάχιστα επεμβατικών μεθόδων, αλλά πρέπει να εξεταστείτε πρώτα κλινικά.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,
    αναλόγως του προβλήματος υπάρχουν διαφορετικές θεραπευτικές προσεγγίσεις. Για παράδειγμα η ανομοιομορφία μπορεί να αντιμετωπιστεί με διορθωτική λιποαναρρόφηση και συνοδό λιπομεταφορά. Εάν έχουμε να κάνουμε με πολύ μικρές περιοχές μπορούμε να δουλέψουμε και με άλλα υλικά όπως υαλουρονικό σώματος τα οποία μας εξοικονομούν ένα νέο χειρουργείο αλλά θέλουν ανανέωση ανά 1 με 2 χρόνια.
    Οσον αφορά τη χαλάρωση του δέρματος αυτήν μπορούμε να την βελτιώσουμε με μη επεμβατικές μεθόδους όπως ραδιοσυχνότητες και LPG, είτε πιο αποτελεσματικά με ελάχιστα επεμβατικές μεθόδους όπως laser, cool Plasma (Renuvion) ή Bodytite είτε σε περιπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιαφλιάκης Απόστολος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται κάθε φορά από το τι πρόβλημα υπάρχει. Υπάρχουν αρκετές μέθοδοι που μπορούν να βελτιώσουν το πρόβλημα. Λιπογλυπτική και smart lipo είναι δύο πολύ αποτελεσματικές μέθοδοι που έχουν ιδιαίτερη επιτυχία στα χέρια των καλών γιατρών. Δεν είναι όλοι το ίδιο δεν κάνουν όλοι τα ίδια. Υπάρχουν διαφορές.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Ίσως τοπικη μεσοθεραπεια για λιποδιάλυση με Body να βοηθούσε

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι