• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 09/04/2023

Γεια σας, έκανα ολική κοιλιοπλαστική πριν 3 μήνες. Στα πλαϊνά «λαβές του έρωτα» υπάρχει λίπος καθώς κ στην κοιλιά και στο στομάχι, ο γιατρος μου πρότεινε να κάνω λιποαναρρόφηση με μηχάνημα Vibrasat pro στα σημεία που έχει μείνει λίπος. Θα έχει αποτέλεσμα εφόσον έχει ήδη προηγηθεί κοιλιοπλαστικη; Επίσης έχω δει κ το Vaser lipo για Λιποαναρρόφηση. Τι πρότεινετε γιατί έχω μπερδευτεί. Σας ευχαριστώ πολύ

12 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται μάλλον Λιποαναρρόφηση. Η τεχνική και το αποτελέσμα είναι θέμα εμπειρίας του ιατρού σας και όχι του μηχανήματος!

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Μην μπερδεύεστε με τα μηχανήματα.Απλά <χρειάζεστε λιποαναρρόφηση στα πλαινα

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας.
    Και τα δύο μηχανήματα είναι εξίσου καλά για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Η λιποαναρρόφηση είναι μια πολύ καλή μέθοδος για να αδειάσουν οι περιοχές που σας ενοχλούν ακόμα.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Φυσικά
    Όποια σύγχρονη μέθοδος λιποαναρροφησης με συσκευή ενέργειας υα λειτουργήσει επικουρικά και θα βελτιώσει το αποτέλεσμα

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Θα έχετε αποτέλεσμα φυσικά. Όλες αυτές οι τεχνικές και τα μηχανήματα είτε είναι smart lipo , είτε vaser Είναι παραλλαγές της λιποαναρρόφησης. θα σας προτείνω το τι ακριβώς πρέπει να κάνετε, Αφού συζητήσουμε όλες τις επιλογές που υπάρχουν από κοντά. Σε όλες τις επιλογές αυτές υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Ευτυχώς στις ημέρες μας υπάρχουν πολλές επιλογές και υπάρχουν και γιατροί οι οποίοι συζητάνε διεξοδικά τις επιλογές αυτές με τους ασθενείς για να ληφθεί η σωστή απόφαση με γνώμονα το συμφέρον του ασθενή κάθε φορά.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Το vibrasat ή το Vaser αποτελούν υποβοηθούμενες συσκευές στη λιποαναρρόφηση. Εφαρμόζουμε κ τις 2 τεχνικές με πολύ καλά αποτελέσματα, που κάνουν τη διαδικασία της λιποαναρρόφησης πιο ατραυματικη, γρήγορη και με ανώτερα αισθητικά αποτέλεσματα. Μπορεί να πραγματοποιηθεί λιποαναρρόφηση ταυτόχρονα με την κοιλιοπλαστικη στις περιοχές που αναφέρετε αλλά και μετά την κοιλιοπλαστικη , καθώς η λιποαναρρόφηση απευθύνεται στην περίσσεια του λίπους. Εφόσον η κοιλιοπλαστικη έχει λύσει το θέμα της χαλάρωσης του δέρματος με το συνοδό λιπος, η λιποαναρρόφηση έρχεται να ενισχύσει το αισθητικό αποτέλεσμα.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας. Συνήθως η κοιλιοπλαστική συνδυάζεται με λιποαναρρόφηση ώστε να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα σε μια επέμβαση. Η Vibrasat είναι δονούμενη λιποαναρρόφηση και έχει ένδειξη για τις επίμονες λιπαποθήκες. Το Vaser ρευστοποιεί το λίπος και παράλληλα βοηθαει στη σύσφιξη του δέρματος. Επειδή κάθε περίπτωση είναι εξατομικευμένη καλό θα ήταν να σας δω από κοντά για να βρούμε την ενδεδειγμένη για εσάς θεραπεία. Σημειώστε ότι θα πρέπει να φοράτε ένα πιεστικό ένδυμα για 6 εβδομάδες μετά την λιποαναρρόφηση

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως συνδυάζουμε την κοιλιοπλαστικη με τη λιποαναρροφηση σε ένα χρόνο...Παρ'ολα αυτά μπορεί η λιποαναρροφηση να γίνει και σε δεύτερο χρόνο. Και οι δύο μέθοδοι vibro και vaser lipo έχουν εξίσου καλό αποτέλεσμα

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Οποιοσδήποτε τρόπος λιποαναρρόφησης, για την αντιμετώπιση των περιοχών με περίσσεια λίπους είναι σωστός. Η εμπειρία του πλαστικού χειρουργού σε κάθε μέθοδο που χρησιμοποιεί και η ασφάλεια του χώρου που διενεργείται η λιποαναρρόφηση είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες για την επιλογή σας

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας η λιποαναρρόφηση θα έχει αποτέλεσμα σαν συμπλήρωμα στην κοιλιοπλαστική που κάνατε . Το πρώτο μηχάνημα είναι παλλόμενη λιποαναρρόφηση κα βοηθάει στο να είναι πιο γρήγορη η επέμβαση . Το δεύτερο μηχάνημα είναι υπέρηχος που λιώνει το λίπος και στη συνέχεια το αναρροφάει και η διαφορά του συνίσταται στο ότι γίνονται λιγότερες εκχυμώσεις ( μελανιές) . Η αποτελεσματικότητα των μηχανημάτων εξαρτάται από τον γιατρό που τα χειρίζεται .

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Θα πρότεινα να περιμένετε ένα 3μηνο ακόμη και μετά να επιχειρήσετε λιποαναρρόφηση με ένα από τα δύο μηχανήματα. Εχουν εξίσου καλά αποτελέσματα.

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Προτείνω να ακούσετε τις οδηγίες του θεράποντα ιατρού σας.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες