• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 09/02/2024

ΜΕΤΆ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΡΆΚΤΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΛΈΙΖΕΡ ΓΙΑ Μυωπία??

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, μπορεί μετά από εγχείρηση καταρράκτη , εφόσον ο ασθενής δεν είναι ικανοποιημένος και εφόσον οι απαιτούμενες προεγχειρητικές εξετάσεις το επιτρέπουν , να διορθωθεί υπολειπόμενη μυωπία ή αστιγματισμός με laser .

    Μεσσήνη Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Ιλίσια

  • Ναι μπορεί να γίνει αν χρειάζεται ανάλογα με τις απαιτήσεις του ασθενή και την κατάσταση του κερατοειδή.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Κανονικά η μυωπία πρέπει να διορθωθεί κατά την επέμβαση του καταρράκτη με την επιλογή του κατάλληλου ενδοφακου

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Συνήθως μετά τον καταρράκτη διορθώνεται και η μυωπία

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Τις πιο πολλές φορές, ναι. Χρειάζεται να γίνει προεγχειρητικός έλεγχος.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Ναι, για να βελτιωθεί η όραση χωρίς γυαλιά.

    Καμπουγέρης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Χαλάνδρι

  • Μετά απο επέμβαση καταρράκτη εφόσον έχει μείνει υπόλοιπο μυωπίας μετά την ενθεση του ενδοφακού, ανάλογα με την κατάσταση του κερατοειδούς (ιστορικό κερατοπάθειας, ξηροφθαλμίας, θέση τομών απο την επέμβαση, μετεγχειρητική κατάσταση ματιού κτλ) υπάρχει δυνατότητα διαθλαστικης επέμβασης μετά απο πολύ καλή αξιολόγηση/εξέταση του ασθενούς. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Οταν κάνουμε επέμβαση για καταρράκτη τοποθετούμε ενδοφακο ο οποιος διορθώνει και τον βαθμο μυωπίας που εχετε. Οποτε δεν χρειαζεται μετα να κάνετε λέιζερ.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος