• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 29/09/2023

Καλησπέρα , θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να κάνω lazer για να αφαιρέσω την μυωπία μου ,παρόλο που φοράω πολλά χρόνια φακούς ; την τιμή του; καθώς και τις ημέρες ανάρρωσης που χρειάζεται

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορειτε να κανετε λειζερ, για την τιμη και την ανάρρωση θα ρωτησετε τον οφθαλμιατρο που θα σας χειρουργησει. Συνηθος ειναι 2-3 μερες

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας, χωρίς καποιος να έχει εξετάσει τα μάτια σας ΔΕΝ μπορει να γνωρίζει εάν μπορειτε να κάνετε laser ή όχι. Υπάρχουν δηλαδή αρκετοί παράγοντες που πρέπει να εξετάσουμε για να δούμε εάν είστε καταλληλος ή όχι. Η τιμή εξαρτάται από την μέθοδο. Όταν καποιος θα σας έχει εξετάσει θα γνωρίζει και την μέθοδο αλλά και τις ημερες ανάρρωσης.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορειτε να κανετε αρκει να μεινετε χωρις τους φακους για 2 εβδομαδες.Η αναρρωση διαρκει το μεγιστο 4-5 ημερες.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Ημέρες ανάρρωσης.
    Εξαρτάται από τη μέθοδο του Laser.
    Το ίδιο και η τιμή.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η χρήση φακών για χρόνια δεν είναι απαγορευτική για το laser .
    Καλό θα ήταν πριν την εξέταση της τοπογραφίας κερατοειδούς να υπάρχει αποχή από τους φακούς για 10-15 μέρες . Η εξέταση αυτή είναι απαραίτητη για να αποσαφηνιστεί εάν είναι δυνατόν να γίνει το laser με ασφάλεια , αλλά και για το ποια μέθοδος είναι πιο δόκιμη .
    Το κόστος εξαρτάται από διάφορους παράγοντες , όπως πχ ποια μέθοδος θα χρησιμοποιηθεί
    Ένα μέσο κόστος είναι 1400-2000 ευρώ
    Οι μέρες ανάρρωσης επίσης εξαρτώνται από την μέθοδο αλλά και τη.ν ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου που υποβάλλεται στην θεραπεία . Ενδεικτικά για femto lasik είναι 1-2 μέρες και για tran
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος