• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 08/04/2024

Καλησπέρα σας. Έκανα πριν περίπου 2 εβδομάδες laser lasik στα μάτια μου, καθώς είχα εδώ και χρόνια μυωπία και αστιγματισμό. Το θέμα μου είναι το εξής: Μακριά βλέπω πάρα πολύ καλά, ενώ κοντά βλέπω θολά και πολλές φορές παραμορφωμένα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαβάσω με άνεση, να ζαλίζομαι μερικές φορές κλπ. Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει περίπτωση να έχει πάει κάτι λάθος με την επέμβαση και να μην καταφέρω τελικά να δω κοντά κανονικά; Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Τι ηλικία είστε;
    Εάν είστε πάνω από σαράντα χρόνων χρειάζεστε βοηθητικά γυαλιά.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εαν ειστε κοντα στα 40 ετη τοτε εχει ξεκινησει η πρεσβυωπια και επειδη διορθωσατε την μυωπια εκανε την εμφανιση της.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Θα πρέπει να κανετε υπομονή καθώς μετά από μια διαθλαστική επέμβαση το οπτικο σύστημα πρέπει να συνηθίσει την νέα διαθλαστική κατάσταση . Πιθανόν να υπάρχει και υπερ διόρθωση παροδική πχ μια μυωπία να έχει εκτραπεί σε υπερμετρωπία που να δυσκολεύει την κοντινή όραση και που περνώντας ο καιρός θα φύγει . Συνήθως στο μήνα επάνω τα περισσότερα συμπτώματα υποχωρούν , τώρα αν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποια επιπλοκή αυτό δεν μπορεί να το μαντέψει κανείς , μόνο ο γιατρός σας το ξέρει αλλά το γεγονος ότι η μακρινή όραση είναι πολύ καλή είναι καθησυχαστικό

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας !! Η ξηροφθαλμια παίζει σημαντικό ρόλο η συχνή χρήση δακρύων είναι απαραίτητη και συνήθως χρειάζεται λίγο χρόνο για να βελτιωθεί κιαλό

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας, αν έχετε περάσει τα 40 θα χρειαστείτε ένα γυαλακι για διάβασμα

    Μακριδάκης Δημήτριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χαλκίδα

  • Εαν ειστε σε ηλικία μετα τα 40-45, εχετε και πρεσβυωπία. Πριν κάνετε το λέιζερ, λογο της μυωπίας βλέπατε για κοντα, αλλα μετά που διορθώσατε την μυωπία, αυτο δεν είναι πια εφικτό. Οπότε χρειάζεστε γυαλια για κοντα.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος