• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

εχω μυωπια 6,5 και στα δυο ματια. Παχος κερατοειδη 490 και στα δυο, με εντονη ξηροθφαλμια και κανω αγωγη με monoprost λογω ενδοφθαλμιας πιεσης. Μπορώ να κάνω λειζερ?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Προτείνεται μετά τα 52 έτη η μέθοδος clear lence extraction .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας, το πάχος κερατοειδή σας είναι μικρο και πρέπει να γίνει ολοκληρωμένος προεγχειρητικός έλεγχος.

    Αντωνιάδου Χριστίνα

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • πιθανοτατα ναι αλλα θελει την καταλληλη αγωγη προ και μετ-εγχειρητικα και συγκεκριμενες οδηγιες προφυλαξης

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Η εντονη ξηροφθαλμια , ειναι μια σχετικη αντενδειξη για το laser. Το ιδιο και η οφθαλμικη υπερτονια. Το παχος του κερατοειδη ειναι σχετικα λεπτο, οποτε για διορθωση 6.5 βαθμων μυωπιας, η μεθοδος lasik αφηνει οριακο παχος κερατοειδη ανεπαφο. Επισης προκαλει συνηθως μεγαλυτερη επιδεινωση στην ξηροφθαλμια σε σχεση με την PRK .
    Οποτε μια συντομη απαντηση θα ηταν, οτι πιθανον θα μπορουσατε να κανετε laser μυωπιας, με την μεθοδο trans-PRK ΕΑΝ η ενδοφθαλμια πιεση ειναι σωστα ρυθμισμενη και τα οπτικα σας πεδια δεν παρουσιαζουν καμια επιδεινωση τα τελευταια χρονια, με την υποσημειωση οτι τουλαχιστον για καποιο διαστημα θα χρειαστει να αυξησετε τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Ο κερατοειδής ειναι λεπτός οποτε ειναι αντένδειξη. Επισης δεν θα συνιστούσα να κάνετε λέιζερ για μυωπία εφ οσον εχετε γλαύκωμα.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας,
    Καταλαβαίνω ότι η αφαίρεση των γυαλιών μυωπίας με laser είναι άκρως ελκυστική όμως δεν πρέπει να παίρνουμε κανένα ρίσκο. Στη δίκη σας περίπτωση το χαμηλό πάχος κερατοειδούς, η υψηλή πίεση υπό θεραπεία (πιθανό γλαύκωμα) αποτελούν αντένδειξη. Το πρώτο μέλημα μας θα πρέπει να είναι να μη βλάψουμε τον ασθενή.
    Ελπίζω να σας βοήθησα.
    Θάνος Βέργαδος,
    Εξειδικευμένος στη χειρουργική καταρράκτη και γλαυκώματος

    Βέργαδος Αθανάσιος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε με ρίσκο δικό σας.
    Έχετε ξηροφθαλμία και ενδοφθαλμια πίεση.
    Ο έλεγχος της ενδοφθαλμιας πιεσις μετά την επέμβαση δεν θα ειναι ακριβης.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό