• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 22/02/2024

Εχω κανει εγχειριση καταρακτη στα δυο ματια. Εχω κοντα 3,25 και 2,75 και μακρια 0,75 και 0,25 .Και τα δυο ματια εχουν αστιγματισμο 2 βαθμους. Εναι πολυ ενοχλητικη η αλλαγη γιαλιων μακρια /κοντα. Τι προτεινετε να φτιαξω πολιεστιακα γιαλια η υπαρχει ακινδυνη επεμβαση να διορθωθει κατι ωστε να χρειαζομαι ενα ζευγος γιαλια η καθολου?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Σας συνιστώ να κάνετε πολιεστιακά γυαλια.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Κανονικά με την επέμβαση του καταρράκτη έπρεπε να διορθωθεί και ο αστιγματισμός με τορικους ενδοφακους . Η πρώτη λύση και επικρατέστερη είμαι τα πολύ εστιακά γυαλιά η δεύτερη είμαι η διόρθωση του υπόλοιπου της αμετρωπιας δλδ αστιγματισμου με femtosecond Laser στο κερατοειδή .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Θα μπορούσατε να κάνετε διόρθωση υπερμετρωπίας-αστιγματισμού με laser (LASIK)
    Έτσι θα χρειάζεστε γυαλιά μόνο για κοντά.

    Η ομάδα της Venus Medicine Clinic!

    Τσιούμας Σωτήριος - Venus Medicine Clinic

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος με εξειδίκευση στην Αισθητική Ιατρική - Οφθαλμοπλαστική

    Ηλιούπολη

  • Πρώτα δοκιμάστε τα πολυεστιακή γυαλιά.
    Εάν δεν τα συνηθίσετε τα ξαναλέμε.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δυστυχώς όλες οι επεμβάσεις ενέχουν κάποιο μικρό κίνδυνο έστω και ελάχιστο. Η πιο ασφαλής λύση είναι τα γυαλιά (πολύ εστιακά ή μη) αν μπορείτε να τα συνηθίσετε.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, εφόσον έχει μείνει αστιγματισμός 2 D μετα το χειρουργείο συνήθως διορθώνεται με γυαλιά πρωτίστως στα μακρινά. Εαν υπήρχε αυτός ο βαθμός πριν την επέμβαση το καλύτερο/προτιμότερο θα ήταν να διορθωθεί με τορικό ενδοφακό. δεν προτείνουμε πολυεστιακά γυαλιά γιατί υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να σας ζαλίζουν κυριως στα κοντινά. Υπάρχει και η επιλογή του Laser να διορθώσουμε τον αστιγματισμό αλλα τον αν το προτείνουμε εξαρτάται απο την ηλικία του ασθενούς, την μετεγχειρητική κατάσταση του κερατοειδούς , το ΟΦΘ ιστορικο κτλ. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Υπάρχουν πολλές λύσεις, όπως τα πολυεστιακά γυαλιά, laser διόρθωση με LASIK και η έκθεση πολυεστιακού τορικού ενδοφακού.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Δοκιμαστε με καλης ποιοτητας πολυεστιακα.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο