• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Είχα μυγακια αλλά τις τελευταίες 3 εβδομάδες έχω πάρα πολλά σε σημείο να μην μπορώ να διαχειριστώ την καθημερινότητα. Έχω κάνει 2 φορές βυθοσκοπηση αλλά δεν έχει προκύψει κάτι. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τις ώρες που τα μάτια μου ήταν υπό την επίδραση του κολλυριου της βυθοσκοπησης δεν έβλεπα καθόλου μυγακια , αλλά μετά ξανά επανήλθαν. Πώς εξηγείται αυτό; και τι μπορώ να κάνω γενικότερα; υπάρχει κάποια μέθοδος laser και εάν έχει υπάρχει περίπτωση επιπλοκών.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Όταν είναι σε μυδρίαση τα μάτια μας χάνεται η προσαρμογή , προσήλωση και δεν τα αντιλαμβανόμαστε αλλά υπάρχουν το ίδιο . Θα πρέπει να κάνετε βυθοσκοπηση μια φορα το χρόνο σε τακτικό έλεγχο και να ανησυχείτε μόνο όταν ξαφνικά αυτά γίνουν πολλά ή δείτε λάμψεις αστραπές από την εξωτερική μεριά των ματιών σας .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Τα μυγάκια σημαίνουν αλλοιώσεις στο υαλοειδες υγρό. Πολλές φορές είναι φυσιολογικό. Αν δείτε λάμψεις, επικοινωνείτε με ιατρό, διαφορετικά, μην ανησυχείτε. Υποθέτω ότι έγινε λεπτομερής έλεγχος των οφθαλμών κατά την εξέταση.

    Η ομάδα της Venus Medicine Clinic

    Τσιούμας Σωτήριος - Venus Medicine Clinic

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος με εξειδίκευση στην Αισθητική Ιατρική - Οφθαλμοπλαστική

    Ηλιούπολη

  • Όταν δείτε λάμψεις σαν αστραπές τότε να ανησυχισετε.
    Στον ήλιο να φοράτε γυαλιά ηλίου για να μειώνονται.
    Στη βυθοσκοπηση λόγω της μυδριασις τα βλέπατε λιγότερα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Υπαρχει λειζερ που χτυπα μεγαλα μυγακια αλλα και αυτο οπως και ολες οι ιατρικες πραξεις εχουν εν δυναμει επιπλοκες.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Υπάρχει η δυνατότητα βιτρεκτομής που ενέχει κάποιους κινδύνους (πχ δημιουργία καταρράκτη)

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος