• Λαπαροσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 10/05/2023

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για την λαπαροσκοπική αφαίρεση ωοθηκών και σαλπιγγων

7 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε γυναικολόγο που εξειδικεύεται σε αυτές τις επέμβασεις

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Γεια σας, πρόκειται για επέμβαση ρουτίνας για γυναικολόγους εξειδικευμένους στην λαπαροσκοπική χειρουργική. Η επέμβαση γίνεται υπό γενική αναισθησία και την επόμενη ημέρα παίρνετε εξιτήριο και σε κάποιες περιπτώσεις και την ίδια ημέρα, αν κρίνει ο θεράπων ιατρός.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η επεμβαση γινεται υπο γενικη ναρκωση και προκειμενου να αφαιρεθουν τα εξαρτηματα της ασθενους λαπαροσκοπικα χρησιμοποιουμε τρεις οπες δια των οποιων εκτελειται η επεμβαση χρονικης διαρκειας περιπου 60-90 λεπτων

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Τι θα θέλατε να μάθετε? Το ερώτημα είναι ποιος ο λόγος της αφαίρεσης, ποια η ηλικία σας και ποιο το ιστορικό σας.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Για ποιον λόγο πρέπει να γίνει;

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Συνήθως γίνεται με τρεις μικρές τομές,είναι εύκολη επέμβαση,με ελάχιστο πόνο μετεγχειρητικώς
    και με μία ημέρα παραμονής στο νοσοκομείο

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Είναι η καλύτερη μέθοδος όταν υπάρχει κάποια παθολογία στις ωοθήκες ή στις σάλπιγγες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα