• Κυφοπλαστική
  • Υποβλήθηκε 11/07/2023

Καλησπερα,ειμαι 65 ετων και εχω κυφωση η οποια με ταλαιπωρουσε με πονοκεφαλους οι οποιοι σχεδον εκμηδενιστικαν απο τοτε που αρχισα να πηγαινω συστηματικα γυμναστηριο εδω και 3 χρονια.Εχω οστεοπορωση σε μικρο ποσοστο την οποια αντιμετωπιζω με φαρμακευτικη αγωγη. Η κυφωση αρχισε να παρουσιαζεται μετα τα 40 κυριως λογω καταπονεσης αυχενα,πλατης απο διαφορες εργασιες αλλα επιδεινωθηκε βαθμιαια μετα απο χημειοθεραπειες που επρεπε να κανω διαγνωσθεις με το συνδρομο Hochkins οταν ημουν 48 ετων ...γνωριζω απο παλαιοτερες ακτινογραφιες οτι υπαρχουν καταγματα σε περισσοτερους απο εναν σπονδυλο..θα ηθελα να ξερω αν η κυφωση μου ειναι θεραπευσιμη κατα ενα ποσοστο η μονο μπορω να την σταθεροποιησω ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • η κύφωση είναι αντιμετωπίσιμη εφόσον είναι συμπτωματική. κύφωση που οφείλεται σε σφηνοειδή παραμόρφωση των σπονδύλων χρήζει κυφο-πλαστικής ενώ συγγενής σκολίωση με εκσεσημασμενη διαταραχή της αρχιτεκτονικής της σπονδυλικής στήλης ενδέχεται να χρήζει χειρουργικής αντιμετώπισης ( σπονδυλοδεσία με διορθωτικές οστεοτομίες κτλ)

    Σφήκας Σπύρος

    Νευροχειρουργός

    Κολωνάκι

  • Ναι μπορείς να της σταθεροποίησης για να μην επιδεινώνεται και να φύγουν οι πόνοι

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα σας. Η κύφωση σας, δέν μπορεί να επανέλθει, αφού οφείλεται σε καθιζήσεις σπονδύλων. Μπορεί όμως να σταθεροποιηθεί με την σωστή αγωγή.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Δυστυχώς αν η κύφωση οφείλεται σε σπονδυλικα κατάγματα είναι αδύνατο να αναστραφεί. Υπάρχουν τρόποι διόρθωσης μιας σοβαρης κύφωσης , συνήθως επεμβατικα, όμως δεν προτείνεται για κυρτωματα που είναι διαχειρισιμα.
    Το απολύτως σωστό κ σίγουρα οφελιμο , καθώς μειώνει σημαντικά τη συχνότητα κ ένταση του πόνου στη ράχη , είναι η γυμναστική που κάνετε.
    Όχι υπερβολικά βάρη , σωστή γυμναστική, παρακολούθηση οστεοπόρωσης συνήθως αρκουν

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Χαίρεται. Παρουσιάζεται μία εξατομικευμένη κατάσταση που πάει πίσω στον χρόνο αρκετά χρόνια με δύσκολο και περίπλοκο παθολογικό ιστορικό. Σαφώς χρειάζεστε μια εκ βαθέων κλινική εξέταση και εκτίμησης της όποιας ακτινολογικής διερεύνηση της σπονδυλικής σας στήλης έχετε διαθέσιμη. Η απάντηση στο ερώτημα σας θα έρθει από την σύνθετη συλλογή των πληροφοριών και της κλινικής εξέτασης από εξειδικευμένο νευροχειρουργό σπονδυλικής στήλης.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Η θεραπεία είναι έλεγχος της οστεοπόρωσης αλλά αν υπάρχει ανισορροπία του σκελετού (Sagittal imbalance) τότε δυστυχώς η θεραπεία είναι χειρουργικη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης