• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 24/04/2024

Καλησπερα ,θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ! Εμφάνισα πριν δυο μέρες κύστη κόκκυγα και μου έδωσαν αντιβίωση για δυο εβδομάδες . Εάν η κύστη εξαφανιστεί με την αντιβίωση θα πρέπει να κάνω χειρουργείο ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Η κύστη συνεχίζει να υπάρχει. Η μόνη οριστική λύση είναι το χειρουργείο.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • H οριστική θεραπεία της κύστης κόκκυγος είναι το χειρουργείο. Χρειάζεται αφαίρεση ή καταστροφή της κύστης και των συρριγίων της, αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο με επέμβαση. Η αντιβίωση θα βοηθήσει αν υπάρχει φλεγμνονή, δεν είναι όμως θεραπεία της κύστης κόκκυγος αλλά ένα μέσο ανακούφισης στην οξεία φάση.

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ναι θα πρέπει να χειρουργηθεί τε για να θεραπευτεί τε οριστικα

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καληςπερα αν ειναι κύστη Κοκκυγος θα χρειαστείτε χειρουργειο αν ειναι ΑΠΟΣΤΗΜΑ απλό δν χρειάζεται ..

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • Η επιστημονική ονομασία της κύστης κόκκυγος είναι "τριχοφωλεακή κύστη". Που σημαίνει ότι οι τρίχες που έχουν μπει μέσα στο δέρμα δημιουργούν πύον,με την αντιβίωση το πύον υποχωρεί,αλλά οι τρίχες είναι μέσα.Και θα ξαναγίνει πύον κάποια στιγμή! Μάλλον δεν θα αποφύγετε την επέμβαση

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η αντιβίωση δίνεται για να ηρεμήσει η φλεγμονή που υπάρχει. Η οριστική αντιμετώπιση είναι χειρουργική.

    Κυζιρίδης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός