• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 28/08/2023

Καλησπέρα σας, Πριν από δύο χρόνια είχα πραγματοποιήσει εγχείρηση κύστης κόκκυγας με κλειστή μέθοδο. Ωστόσο μετά από λίγο καιρό βγήκε ξανά συρίγγιο, οπότε αναγκάστηκα να κάνω ξανά χειρουργείο. Έκανα λοιπόν χειρουργείο πέρυσί τον Απρίλιο με ανοιχτή μέθοδο αλλά η πληγή παρότι είχαν περάσει 6 μήνες δεν έκλεινε με τίποτα. Έκανα αναγκαστικά και τρίτο χειρουργείο με ανοιχτή ξανά μέθοδο και στο χειρουγείο βρέθηκαν ράμματα ξεχασμένα από το 2ο. Το τελευταίο χειρουργείο το έκανα τον Νοέμβρη φέτος. Το Πάσχα έκλεισα για πρώτη φορά η πληγή έκτοτε όμως ανοιγοκλείνει συνεχώς σε μερικά σημεία. Θέλω ειλικρινά την βοήθεια σας καθώς νιώθω πως δεν θα λυθεί ποτέ.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι να κάνετε μια μαγνητική συριγγογραφία και ταυτόχρονα εξετάσεις μήπως συνυπάρχει πάθηση που καθυστερεί την επούλωση όπως υποθυρεοειδισμός, σακχαρώδης διαβήτης.
    Μετά θέλει αντιμετώπιση από έμπειρο χειρουργό

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Καλησπερα σας. Δυστυχως οι πρωκτολογικες παθήσεις υποτροπιάζουν συχνά. Θα σας έλεγα να γινει μια σωστή κλινική εξέταση και να συζητηθουν άλλες μεθοδοι αντιμετώπισης όπως το laser

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καληςπερα σας πρέπει να κάνετε αποτρίχωση αν δεν έχετε κανει , και θα χρειαστεί ξανα χειρουγειο για την λύση του προβλήματος σας

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη