• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 23/04/2024

Καλησπέρα έκανα επεμβαση κυστη κοκκυγοσ πριν 20 Χρόνια και ξανά βγήκε πάλι πήγα σε 2 γιατρούς ένας με λέιζερ να κάνουμε και θα έχει επιτυχία. Ο άλλος μου είπε όχι λέιζερ αλλά με την μέθοδο καδυδακι κλειστή μέθοδο με νυστέρι. Τι να κάνω?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Εγώ σε όλους τους ασθενείς μου προτείνω την ανοιχτή με μέθοδο κατά την οποία το τραύμα επουλώνεται κατά δεύτερο σκοπό. Είχαν όλες επιτυχία και δεν είχα κάποια υποτροπή μέχρι τώρα.

    Κυζιρίδης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το laser και η μέθοδος "Καρυδάκη" είναι και οι δύο τεχνικές με καλά αποτελέσματα και υψηλά ποσοστά επιτυχίας σε σωστά χέρια για την αντιμετώπιση της κύστης κόκκυγος. Ο χειρουργός θα επιλέξει τη τεχνική που θα ακολουθήσει και πιστεύει ότι είναι η πιο κατάλληλη για σένα και το πρόβλημά σου. Οπότε, αντί να διαλέξεις τη μέθοδο, θα σου πρότεινα να επιλέξεις ειλικρινά το χειρουργό που εμπιστεύεσαι περισσότερο και αυτός θα κάνει το καλύτερο για σένα.

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η Ιατρική είναι θέμα εμπειρίας και γνώσεων. Μετά από πολλά χρόνια χειρουργικής προτιμώ την ανοικτή μέθοδο,αρκεί ο χειρουργός να κάνει μετά την παρακολούθηση και τις αλλαγές του τραύματος,μέχρι να γίνει η επούλωση

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καληςπερα σας , η καλύτερη μέθοδος ειναι να γινει με κάμερα και λειζερ για να μπορει εχει καλύτερη αποτελέσματικοτητα( το λειζερ απο μόνο του ειναι τυφλή μέθοδος γι αυτο κ ο δεύτερος γιατρός δεν το προτείνει απο την αλλη πλευρά η μέθοδος καρυδακη εχει τον πόνο του ανοικτού χειρουργείου)

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη