• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 21/06/2023

Καλημέρα σας εδώ και 15 μέρες υποφέρω από την κύστη κοκιδος πριν 6 μέρες πυγα σε νοσοκομείο να με το ανοίξουν αλλά δεν μου το ανοιξα γιατί λέει πρέπει να ηρεμήσει με έδωσε μια αντιβιοση και ο πόνος δεν μαζεύεται σε εσάς μπορεί να γίνει κατι

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Πρέπει να επισκεφθείτε ειδικό γενικό χειρουργό και να γίνει χειρουργική αφαίρεση της κύστης, ιδανικά με laser. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία. Με εκτίμηση, Παναγιώτης Λαΐνας.

    Λαΐνας Παναγιώτης

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Φυσικα χρειαζεται διανοοξη και παροχευση για να ηρεμησει και μετα απο καποιο καιρο εξαχνωση του συριγγιου με λειζερ

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει αρχικά να γίνει διάνοιξη αποστήματος για να φύγει το πύον και τελικά να υποχωρήσει η φλεγμονή. Για οτι χρειαστείται είμαστε στη διάθεσή σας

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Καληςπερα αν έχουμε οξεία φάση της κύστης Κοκκυγος αυτο χρειάζεται διάνοιξη προς το παρών αντιβίωση αντιφλεγμονώδη για να ηρεμήσει . Και μετα θελει χειρουγειο κανονικά για να φύγει :)

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • Μπορείτε να εξεταστείτε στο ιατρείο κ να αντιμετωπιστεί η πάθηση ανάλογα με το στάδιο στο οποίο βρίσκεται.

    Παπαϊωάννου Χρήστος

    Γενικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΧΕΤΕΥΘΕΙ ΤΟ ΠΥΟΝ.

    ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται διάνοιξη για να παροχετευτεί το πύον, να ηρεμήσει η περιοχή από την φλεγμονή και σε μεταγενέστερο χρόνο να προγραμματιστεί χειρουργείο για αφαίρεση της κύστης

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας. Αν πονάει τόσο και έχει πρηστεί χρειάζεται συνήθως άνοιγμα.

    Αγαλιανός Χρήστος

    Γενικός Χειρουργός

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας εάν έχει οργανωθεί το απόστημα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε διάνοιξη αλλιώς μόνο με αντιβίωση δεν θα γίνεται καλά και δε φτάνει ποτέ η αντιβίωση στο πρόβλημα.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα