• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 20/01/2024

Έχω χειρουργηθεί 2 φορές σε δημόσιο νοσοκομείο και τις δύο φορές υποτροπίασε αμέσως την πρώτη φορά μετά την αφαίρεση μου κάνανε ράμματα όταν πήγα να αφαιρέσω τα ράμματα είχε ήδη υποτροπιάσει ξανα έκανα αφαίρεση αμέσως σε άλλο νοσοκομείο και μου το αφήσανε ανοιχτό αλλαγές καθε 2 μέρες αν θυμάμαι καλά με κάποιου είδους γάζα μεσα στην πληγή κατα την ολοκλήρωση της αποκατάστασης ξανα υποτροπίασε μεσα σε 2 μέρες κουράστηκα δεν ξέρω τι να κάνω δεν αντέχω κιάλο νηστέρι σκευτόμουν να κάνω αφαίρεση αλλα δεν ξέρω αν θα ξανα υποτροπιάσει και τσάμπα όλα απόγνωση γενικά

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι να σας δει έμπειρος χειρουργός που χρησιμοποιεί διαφορετικές μεθόδους και να κάνετε MRI συριγγογραφία στην ιεροκκυγική χώρα.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Καλημέρα σας. Τό πρόβλημά σας φαίνεται να είναι σύνθετο. Παρουσιάζεται στις περιπτώσεις με πολλαπλά συρίγγια και εφόσον δεν εχει αφαιρεθεί εξολοκλήρου η κύστη κόκκυγος η στίς περιπτώσεις που υπάρχει κακή επούλωση απο κάποιο λόγο.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Θεωρώ πως ένας χειρουργός με πείρα που θα αναλάβει ο ίδιος όλες τις αλλαγές είναι καλύτερα από το κρατικό οπου διαφορετικοι γιατροί βλέπουν το τραύμα και το περιποιούνται

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η κύστη κόκκυγος έχει ποσοστό υποτροπής έως 30 της 100. Έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Η καλύτερη μέθοδος είναι η ανοιχτή θέλει προσοχή στις αλλαγές ξύρισμα ή λέιζερ για τις τρίχες και παρακολούθηση.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα