• Κότσι στο πόδι
  • Υποβλήθηκε 30/08/2023

Πόσο καιρό κάνει η αποκατάσταση σε περιπτώσει που χειρουρχιθει κάποιος??? Πρεπει να μεγαλώσει πολύ το κόστη οστε να αφαιρεθεί??

7 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από το κότσι. Η εγχείρηση δεν απαιτεί παραμονή στην κλινική, αλλά η αποκατάσταση διαρκεί από 10 ημέρες μέχρι 1,5 μήνες. Μπορείτε να με επισκεφτείτε να το μελετήσω και τότε μπορώ να σας αναντήσω.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας. Το κότσι χειρουργείται όταν πονάει και ο πόνος δέν περνάει με τα φάρμακα ή και νωρίτερα για αισθητικούς λόγους. Μετά από το χειρουργείο ο χρόνος αποκατάστασης είναι ανάλογος με τί βλάβη είχε το δάκτυλο και τι χειρουργείο έγινε. Συνήθως είναι 3 έως 6 εβδομάδες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Όσο το δυνατόν νωρίτερα τόσο καλύτερη επέμβαση γίνεται!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Το χειρουργειο για το κοτσι εχει και σχεση με την ηλικια.Σιγουρα οσο πιο μεγαλη η παραμορφωση τοσο πιο νωρις.Σε νεες ηλικιες ομως το περιμενεις γιατι ξαναγινεται.Τοουλαχιστο 3 μηνες

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Καλημέρα. Με την διαδερμική χειρουργική χρειάζεται 30 με 40 ημέρες αποκατάσταση. Ο ασθενής όμως περπατάει κανονικά από την πρώτη κιόλας στιγμή χωρίς υποστήριξη. Η ένδειξη για χειρουργείο δεν είναι απαραίτητα το μέγεθος του κουτιού αλλά η ενόχληση κλινικά. Κάθε ασθενής έχει κι άλλη κλινική η χώρα. Χρειάζεται μια κλινική εξέταση εξατομικευμένη για την επίλυση όλων των αποριών σας. Ευχαριστώ

    Χατζημαρκάκης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Καλό είναι η παραμόρφωση να διορθωθεί στην αρχή γιατί είναι μικρότερη η χειρουργική επέμβαση που θα χρειαστεί ο ασθενής. Η αποκατάσταση είναι περίπου 30 ημέρες

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Αν πρόκειται για εγχείρηση για το κότσι 1,5 μήνα περίπου
    Συνήθως χειρουργείται όταν γίνει αρκετά ενοχλητικο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος