• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 25/03/2023

Καλησπέρα σας! Ταλαιπωρούμαι εδώ και σχεδόν ένα χρόνο με κολπίτιδα η οποία δεν ξερω τι ακριβώς είναι! Ξεκίνησε με μυκητες πήρα λομεξιν υποθετα υποτροπίασα ξανά πήρα τα ίδια υποθετα χωρίς αποτέλεσμα! Εν το μεταξύ μετά από κάθε σεξουαλικη επαφή εβγαζα αίμα λογο πληγής δεν ξερω εάν παίζει ρόλο αυτό! Τέλος πάντων έχω πάρει κατά διαστήματα κολπικές κρέμες κανεστεν λομεξιν χάπια σταμπιλανολ αλλά τίποτα τα συμπτώματα είναι εκεί δεν με βοηθάει τίποτα δεν ξερω γιατί επιμένει τόσο πολύ! Τα συμπτώματα είναι τσουξιμο μόνο στην περίοδο και γενικά στον κυκλο νιώθω μια δυσφορία και τα χείλη του αιδοίου είναι κόκκινο με ένα λευκό επίχρισμα! Εν το μεταξύ έκανα και καλλιέργειες η οποίες βγήκαν καθαρές! Πως γίνεται αυτό; Τι με συμβουλεύετε να κάνω για να το αντιμετωπίσω; Έχω κουραστεί ψυχολογικά και σωματικά

3 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς οι μυκητιάσεις είναι ένα θέμα που ταλαιπωρεί πολλές γυναίκες καλό θα είναι να κάνετε μαζί με την καλλιέργεια κολπικού υγρού και ειδική εξέταση που λέγεται αντιβιόγραμμα για να μπορέσω να δούμε ο μύκητας που έχετε ποια είναι η κατάλληλη θεραπεία που πρέπει να πάρετε από κλειστά για σας επίσης αν τα φαίνεται πολύ συχνές μυκητιάσεις καλό θα είναι να ελέγξετε και το ζάχαρο σας με καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καληςπέρα σας, μπορείτε να κάνετε μια αγωγή με προβιοτικά καθώς και καταπραϋντικές πλύσεις με χαμομήλι

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Να επισκεφθείς γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση- θα κάνει σωστή διάγνωση, θα δώσει πλήρη θεραπεία, θα σου εξηγήσει τι να κάνεις για να μην έχεις υποτροπές.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό