• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Καλησπέρα σας, σας ευχαριστούμε πάρα πάρα που απαντάτε το εκτιμάμε πολύ! Ταλαιπωρούμε κ εγώ ένα χρόνο τώρα από κολπιτιδες με μικρόβια e-coli, Πρωτέας κ ξανά e-coli αντιβιωσεις μετα μύκητες candida albicans μετά πάλι μικρόβιο μετά πάλι μύκητες φαύλος κύκλος... ώσπου μια γυναικολόγος μου πρότεινε να πάρω vidermina, donafil και eva-lactic για 5 μήνες όλα καλά το τελευταίο διάστημα όμως πάλι έχω έντονο καυσο εσωτερικά στον κόλπο έκανα καλλιέργεια ούρων που ενώ έδειξε 0-2 πυοσφαιρια έδειξε άφθονους μικροοργανισμούς e-coli , η καλλιέργεια κολπικού υγρού αρνητική έδειξε μόνο πολλούς γαλακτοβακιλλους. Η γυναικολόγος μου πρότεινε την ceclor 750mg σύμφωνα με το αντιβιογραμμα για τα ούρα πρωί κ βράδυ, ένα stabilanol 200mg το μεσημέρι μετά φαγητό για να μην πάθω μύκητες κ την vagiclin κρέμα το βράδυ. Εγώ παίρνω παράλληλα κ προβιοτικα prolife activ από το στόμα ένα την ημέρα.Εγω δεν βλέπω καμία βελτίωση στον καυσο την πήρα πάλι τηλέφωνο κ μου είπε να σταματήσω την αντιβίωση μόλις τελειώσει το 8ο χάπι της αντιβίωσης από το κουτί κ μετά από 3 μέρες να ξανά δώσω ούρα εσείς τι θα μου προτείνατε; Είναι πολύ κουραστικό να έχεις μόνιμα ένα κάψιμο κ τόσο καιρό να μην μπορείς να βρεις ηρεμία σας παρακαλώ αν βρείτε λίγο χρόνο πείτε μου. Ευχαριστώ πολύ

1 ειδικός απάντησε

  • Αρχικά να περιμένετε περισσότερες ημέρες μετά το τέλος της θεραπείας σας για να κάνετε επανάληψη και στην εξέταση ούρων και στην καλλιέργεια κολπικού υγρού (τουλάχιστον 10). Επίσης αν χρησιμοποιείτε σερβιέτες θα πρέπει να σταματήσετε γιατί μπορεί να σας προκαλούν κάποιον ερεθισμό.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα