• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 24/05/2023

Καλησπέρα σας. Παίρνω αντισυλληπτικά χάπια πολλά χρόνια για τη ρύθμιση της περιόδου και υποφέρω πολύ συχνά από κολπιτιδες, χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα τις περισσότερες φορές πέραν της ξηρότητας και του καψίματος κατά τη σεξουαλική επαφή. Ο μύκητας που εντοπίζεται σε κάθε τεστ Παπ ή καλλιέργεια τα τελευταία χρόνια είναι ο candida albicans. Επειδή λόγω συνεχών μετακινήσεων δεν έχω έναν σταθερό γυναικολόγο, κάθε φορά ενώ επιμένω ότι έχω υποτροπιάζουσες μυκητιάσεις, μου λένε lomexin υποθέτα. Κάνω τη θεραπεία, υποχωρούν τα συμπτώματα και μετά από λίγες μέρες ίσως και μια με δύο εβδομάδες εμφανίζεται πάλι ξηρότητα. Ρωτάω τι θεραπεία μπορώ να κάνω για να γλιτώσω από αυτή την ταλαιπωρία, λόγω της ξηρότητας έχω "φοβηθεί" τη σεξουαλική επαφή, δεν έχω όρεξη πλέον και επηρεάζεται η ζωή και η σχέση μου. Δοκίμασα τα Eva disordes μετά την περίοδο όπως υποδεικνύουν οι οδηγίες και μπορώ να πω ότι μου φαίνονται χειρότερα τα συμπτώματα. Παρακαλώ δώστε μου οδηγίες, δε με νοιάζει πόσο θα διαρκέσει η θεραπεία αρκεί να φύγω από αυτόν τον κύκλο που μου έχει διαλύσει την ψυχολογία.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Θέλει προληπτική επαναλαμβάνομενη θεραπεία με 2 χάπια κάθε μήνα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Βορικο οξύ κ προβιοτικα

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Αρχικά πρέπει να βρείτε την αιτία της κολπικής ξηρότητας, είναι λόγω κολπίτιδα ή είναι λόγω εμμηνόπαυσης. Οι υποτροπιαζουσες κολπίτιδες αντιμετωπίζονται με αγωγή για 6 μήνες. Τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης αντιμετωπίζονται με ορμονική υποκατάσταση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα