• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 24/11/2022

Πόσο θεραπευτική είναι η επέμβαση για κοπλική μαρμαρυγή;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Η επέμβαση καταλύσεως έχει ικανοποιητικά ποσοστά επιτυχίας ανάλογα με το υπόστρωμα, που μπορεί να αυξηθούν σε περίπτωση επανεπεμβάσεως.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Εάν έχεις ενδείξεις, μπορεί να έχει επιτυχία 70-80%

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Τα ποσοστά επιτυχίας εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Καλησπέρα σας.

    Η κολπική μαρμαρυγή είναι ιδιαίτερα πολυσύνθετη στην παθογένεση και διατήρησή της. Πριν ξεκινήσει κανείς να συζητά για κατάλυση θα πρέπει να ληφθούν διάφορες κλινικές και λειτουργικές παράμετροι υπόψιν, ούτως ώστε να υπολογιστεί το ενδεχόμενο όφελος από την επέμβαση. Σε κάθε περίπτωση οι νεότερες μελέτες καταδεικνύουν ότι όσο νωρίτερα ενταχθεί η θεραπεία κατάλυσης στο θεραπευτικό σχέδιο τόσο μεγαλύτερα θα είναι και τα οφέλη για τον ασθενή. Τα ποσοστά επιτυχίας γενικά σε έναν σχετικά υγιή αριστερό κόλπο ξεπερνούν το 80%.

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Γιαννιτσά

  • Καλησπέρα, ανά περίπτωση η επέμβαση μπορεί να αποτελέσει μόνιμη απαλλαγή του ασθενούς από την αρρυθμία. Θα χαρώ να σας τα εξηγήσω από κοντά

    Καρανίκας Σταύρος

    Καρδιολόγος

    Ιλίσια

  • Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΝΟΣ ABLATION (ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΜΟΥ) ΓΙΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 60%. ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΩΝ (πχ ΔΙΑΤΑΣΗ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ, ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΛΛΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ ΟΠΩΣ ΣΤΕΦΑΝΙΑΙΑΣ ΝΟΣΟΥ, ΔΙΑΒΗΤΗ, ΥΠΕΡΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ Ή ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ 2ο ABLATION, ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ, ΑΦΟΥ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΕΠΙΤΥΧΥΜΕΝΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ 2 ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ).

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Ελέγχει αποτελεσματικότερα από τη φαρμακευτική αγωγή τους παροξυσμούς κολπικής μαρμαρυγής.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. Η επέμβαση κατάλυσης για την κολπική μαρμαρυγή είναι στις πιο πολλές περιπτώσεις θεραπευτική σε έμπειρους εξειδικευμένους ιατρούς καρδιολόγους. Η αποτελεσματικότητα της πλήρους αντιμετώπισης ξεπερνά το 70-75% των περιπτώσεων.

    Αγγελόπουλος Παναγιώτης

    Καρδιολόγος

    Κύμη

  • 50 με 70% επιτυχία

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Έχει πολύ καλά αποτελέσματα όταν γίνει έγκαιρα, σε σωστά επιλεγμένους ασθενείς και σε εξειδικευμένο κέντρο. Χρειάζεται εξατομίκευση, δεν ισχύουν τα ίδια ποσοστά επιτυχίας για όλους τους ανθρώπους

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, η κατάλυση κολπικής μαρμαρυγής, έχει μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας σε ασθενείς που το αποφασίζουν εγκαίρως. Όταν η κολπική μαρμαρυγή κάνει πολλές υποτροπές και αντιμετωπίζεται μόνο με φαρμακευτική αγωγή, μειώνεται το ποσοστό επιτυχίας της κατάλυσης. Σημαντικό ρόλο στην επιτυχία της κατάλυσης παίζει επίσης ο όγκος του αριστερού κόλπού. Όσο μικρότερος είναι, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να πετύχει. Σε κάθε περίπτωση τα πόσοστα επιτυχίας, ανάλογα με την περίπτωση, το γιατρό και το κάθε κέντρο, μπορούν να κυμαίνονται από 50% έως >80%.

    Γεωργίου Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΕ,

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Τις περισσότερες φορές είναι καταληκτική η βοήθεια που παρέχει η επέμβαση

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Σε ποσοστο περιπου 70_75% , αναλογα με τον ασθενη

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Η επέμβαση κατάλυσης της κολπικής μαρμαρυγής (ablation) έχει αποδειχτεί αποτελεσματικότερη σε σχέση με τα φάρμακα όσον αφορά τη βελτίωση των συμπτώματων και της ποιότητας ζωής των ασθενών, καθώς διατηρεί σε μεγαλύτερο βαθμό τον "κανονικό" ρυθμό της καρδιάς και μειώνει περισσότερο τους παροξυσμούς της κολπικής μαρμαρυγής. Δεν εξαλείφει βέβαια πάντα την αρρυθμία αλλά έχει φανεί ότι σε ορισμένες κατηγορίες ασθενών όπως σε αυτούς που έχει αποτύχει η φαρμακευτική αγωγή και σε αυτούς που πάσχουν από καρδιακή ανεπάρκεια με χαμηλό κλάσμα εξώθησης, η επέμβαση κατάλυσης αποτελεί τη καλύτερη επιλογή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δ... Διάβασε περισσότερα

    Τασσόπουλος Ανδρέας

    Καρδιολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Το ποσοστό επιτυχίας της κατάλυσης της κολπικής μαρμαρυγης εξαρτάται από την εμπειρία του κέντρου και του ηλεκτροφυσιολογου-αρρυθμιολογου.
    Τα ποσοστά επιτυχίας που αναφέρονται στη βιβλιογραφία διεθνώς είναι τα εξής:
    - σε παροξυσμικη κολπική μαρμαρυγή το ποσοστό μετά από την πρώτη επέμβαση είναι κοντά στο 70% ενώ μετά από επανάληψη της κατάλυσης στο 85 η και 90%.
    - σε μόνιμη κολπική μαρμαρυγή οι μισοί ασθενείς θα απαλλαχθούν από την αρρυθμία μετά την επέμβαση κατάλυσης. Αν η αρρυθμία έχει εγκατασταθεί > 1-2 έτη είναι σχεδόν βέβαιο πως θα χρειαστούν περισσότερες από μια διαδικασίες.

    Ευκαρπίδης Ευάγγελος

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά

  • Σε γενικές γραμμές η κατάλυση κολπικής μαρμαρυγής έχει ένα ποσοστό επιτυχίας περί το 70%. Ωστόσο η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική καθώς υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να αυξήσουν ή να μειώσουν την πιθανότητα επιτυχίας όπως η ηλικια, η διάρκεια της αρρυθμίας, οι διαστάσεις του αριστερού κόλπου, η ύπαρξη οργανικής καρδιοπαθείας κ.α.

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Καρδιολόγος

    Κηφισιά

  • Η κατάλυση (ablation) εμποδίζει υποτροπες κολπική μαρμαρυγης και μπορεί να διατηρήσει τον ασθενή για μεγάλο χρονικό διάστημα σε φλεβοκομβικο (φυσιολογικό) ρυθμό. Αρκετές φορές βέβαια παρατηρειται επανεμφάνιση της αρρυθμιας και ενδεχομένως να χρειαστεί και 2η και 3η επέμβαση. Παρόλα αυτα, ειδικά ασθενείς με επηρεασμένη καρδιακή λειτουργία (χαμηλό κλάσμα εξωθησης) ωφελούνται και κλινικά αλλά και παρουσιαζουν καλυτερη προγνωση όσο περισσοτερο παραμενουν σε φλεβοκομβικο ρυθμό, όποτε ειδικά για αυτους αξίζει τον κοπο

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Εύοσμος