• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Καλησπερα. Ειμαι 76 ετων υπερβαρη με προβλημα διαφραγματοκοιλης και εδω και τρεις μηνες παρουσιασα εκτακτες συστολες. Το πρωτο holter 24 ωρου εδειξε 20.000 εκτακτες κοιλιακες συστολες και παροξυσμικη κολπικη μαρμαρυγη τις μεσημεριανες ωρες. Πηρα concor των 5 για ενα μηνα και eliguise των 5. Ξαναεκανα holter 48 ωρων και εδειξε 25.000 εκτακτες κοιλιακες συστολες την ημερα, διδυμιες, μια φυσιολογικη και μια εκτακτη και οχι κολπικη μαρμαρυγη. Εκανα σπινθηρογραφημα και βγηκε καλο. Ξεκινησα το flekardia 200 το οποιο πηρα για 15 ημερες. Εκανα χτες καρδιογραφημα και κατεγραψε κολπικη μαρμαρυγη με σφυγμους πρωτη φορα εως 150. Στα προηγουμενα holter εφταναν μεχρι 100. Μετα απο λιγα λεπτα επανηλθαν στους 80. Ο υπερηχος καρδιας ειναι καλος. Σκεφτομαι να κανω και μαγνητικη καρδιας μηπως τυχον υπαρχει καποια βλαβη που προκαλει τις εκτακτες. Αλλα μου ειπαν οτι δεν θα δειξει με τοσες εκτακτες. Ισχυει;; Μπορω να δοκιμασω αλλο αντιαρρυθμικο φαρμακο η το ablation ειναι μονοδρομος;; μηπως ομως ειναι επικινδυνο για την ηλικια μου και το βαρος μου;; Σημειωτεον οτι τις περισσοτερες εκακτες τις νοιωθω το πρωι οταν ξυπναω και μετα το φαγητο.

1 ειδικός απάντησε

  • Μάλλον καλή μου δοκίμασε ablation που έχει περισσότερες πιθανότητες να σου λύσει το πρόβλημα. Η ηλικία σου δεν είναι πρόβλημα

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος