• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 18/01/2023

Καλημερα σας,ηθελα να ρωτησω,με ανευρισμα καρδιας 5.1 σε ηληκιωμενο 82 χρονων..τωρα εμφανιστηκε μετα απο πνευμονικο οιδημα, ανεπαρκεια καρδιας κ κολπικη μαρμαρυγη..Πως σχετιζονται μεταξυ τους αυτα τα δυο...ειναι επικυνδινο για την υγεια του ασθενους η διορθωνετε με φαρμακευτικη αγωγη; Ευχαριστω πολυ..

13 ειδικοί απάντησαν

  • ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΘΕΡΑΠΩΝ ΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΝΟΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν έχουν σχέση μεταξύ τους στο 80%των περιπτωσεων, πέραν της διπτυχης αορτικής με βαλβιδοπαθεια.
    Δεν διορθώνεται με φάρμακα.
    Χειρουργείται αναλόγως γενικής φυσικής κατάστασης του ασθενούς και λοιπών συνοσηροτητων.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Αν εννοείτε ανεύρυσμα αορτής, συνήθως έχει αιτίες που μπορεί να προκαλέσουν και καρδιακή ανεπάρκεια (υπέρταση, αθηροσκλήρυνση, κάπνισμα, βαλβιδοπάθειες κλπ.), καθώς και γενετικό υπόβαθρο. Στο μέγεθος που αναφέρετε θα πρέπει να ζητηθεί καρδιοχειρουργική εκτίμηση.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Το ανεύρυσμα μάλλον το είχε καιρό και δεν υπάρχει αιτιολογική συσχέτιση με τα 3 που αναφέρατε. Απλά υπάρχουν μαζί 3 παθήσεις : η καρδιακή ανεπάρκεια, η κολπική μαρμαρυγή και το ανεύρυσμα αορτής. Σύμφωνα με τις τρέχουσες κατευθυντήριες οδηγίες της Ευρωπαϊκής Καρδιολογικής Εταιρίας το ανεύρυσμα ( μόνο με το κριτήριο του μεγέθους του) δεν είναι ακόμα προς χειρουργείο. Να έχετε υπόψιν σας ότι τέτοιες ερωτήσεις με τόσο σύμπλοκη παθολογική εικόνα δεν είναι δυνατόν να απαντηθούν πλήρως σε αυτό τον χώρο και φυσικά χρειάζεται η κλινική αξιολόγηση του ασθενούς. Ευχαριστώ

    Χάραρης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Καλαμάτα

  • Η καρδιακή ανεπάρκεια σχετίζεται με το ανεύρυσμα με την έννοια ότι έχουν τους ίδιους παράγοντες κινδύνου αλλά το ένα δεν προκαλεί το άλλο. Για την καρδιακή ανεπάρκεια χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή. Ένα ανεύρυσμα 5,1 εκατοστά χρειάζεται παρακολούθηση γιατί στα 5,5 πρέπει να μπει χειρουργείο και δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική πλην της χειρουργικής ή διαδερμικής επιδιόρθωσης του ανευρύσματος. Και για τις δύο παθήσεις πολύ σημαντική η πολύ καλή ρύθμιση της πίεσης

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Η κολπικη μαρμαρυγη απο μονη της δεν ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη σε ενα ομως ασθενη με καρδιακη ανεπαρκεια τα δεδομενα αλλαζουν.Και για τις 2 παθησεις υπαρχουν φαρμακα.Για το ανευρυσμα μονο χειρουργικη λυση που θα εξαρτηθει απο το χειρουργο απο το αν γινει και ποτε

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Το θέμα σας είναι λιγάκι σύνθετο. Πολύ ευχαρίστως να σας δω στο Ιατρείο μου για να συζητήσουμε την περίπτωσή σας.

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Γιαννιτσά

  • Το ανεύρυσμα δεν έχει καμία σχέση με όλα τα υπόλοιπα. Η θεραπεία είναι χειρουργική εφόσον ασθενής είναι κατάλληλος. Απαιτείται φαρμακευτική αγωγή για να εμποδιστεί η αύξηση του ανευρύσματος. Διαθέσιμος για όποια άλλη διευκρίνηση.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Ολα σχετίζονται μεταξύ τους, χρειάζεται πολύ τακτική καριολογική παρακολούθηση (ανά 3μηνο αρχικά) και ρύθμιση της φαρμακευτικής αγωγής αναλόγως της πορείας του ασθενούς.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας. Η κολπική μαρμαρυγή εάν ήταν με πολλούς σφυγμούς (ταχυαρρυθμία) μπορεί να προκάλεσε το πνευμονικό οίδημα (που είναι μια σοβαρή εκδήλωση της καρδιακής ανεπάρκειας). Φυσικά, ρυθμίζεται με την φαρμακευτική αγωγή, ειδάλλως είναι επικίνδυνο για την υγεία και για τη ζωή ακόμα του ασθενούς. Το ανεύρυσμα της αορτής είναι δευτερεύον θέμα σε αυτή την ηλικία.

    Αποστολόπουλος Θεόδωρος

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • δεν σχετίζονται το ανεύρυσμα της αορτή με την καρδιακή ανεπάρκεια..
    πιθανότατα η κολπική μαρμαρυγη να προκάλεσε το πνευμονικο οίδημα λόγω της καρδιακής ανεπάρκειας.
    Για την καρδιακή ανεπάρκεια και την κολπική μαρμαρυγη υπάρχει κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή
    πρέπει να κάνετε κι εσείς υπέρηχο καρδιάς μήπως έχετε ανεύρυσμα.

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • ΤΟ ΑΝΕΥΡΥΣΜΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ. Η ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ, Ή ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΙΤΙΟ.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Δεν έχει κάποια σχέση με τα υπόλοιπα, τυχαίο εύρημα, εφόσον δεν είχε ελεγχθεί προηγουμένως. Γενικά δείχνει φόρτιση της καρδιάς μέσω υπερτασικης καρδιοπαθειας. Χρειάζεται ρύθμιση της αρτηριακής πιεσεως και τακτικός έλεγχος μέσω υπέρηχου ΚΑΡΔΙΑΣ και αορτης κάθε 6 μήνες. Διακοπή άλατος οπωσδήποτε.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα