• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 23/01/2024

Έχω κολπική μαρμαρυγή από το2014 κ είμαι 67 ετών Έκανα το πρώτο ablation το 2016.Εκανα επεισόδια αλλά συνήθως ανατασομουν με ρυθμονορμ.Τελικα στο τελευταίο επεισόδιο έκανα ηλεκτρική ανάταξη κ αποφασίστηκε 2ο αblation.Συνεχισα να κάνω επεισόδια μια φορά στους 3μηνες κ πιο αραιά μετά ώσπου στο τέλος το 2023 κάνω πάλι ηλεκτρική ανάταξη καθυστερημένα λόγω ψυχολογικής απογοήτευσης με αποτέλεσμα το κλάσμα εξώθησης να είναι στο 35.Επανηλθα σε φλεβοκομβο αλλά μετά απο15 ημέρες πάλι κολπική δυστυχώς.Τα φάρμακα πού μου δώσανε στο νοσοκομείο είναι αγκορον 1πρωι 1βραδυ ινσπρα 25γρ μέρα παρά μέρα ελικουις 5μ γρ δύο φορές την ημέρα ζαρντιανς 1 την ημέρα κ ντιοβαν 40 μγρπρωι κβραδυ.Οι σφυγμοί μου στο ηλεκτρονικό πιεσόμετρο ομρον που χρησιμοποιώ είναι γύρω στους 70 αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.Κανονισα δε τρίτο ablation σε ένα μήνα κ ενώ είμαι σε κολπική μια εβδομάδα πιστεύετε ότι ο υπόλοιπος χρόνος πού απομένει μέχρι την επέμβαση είναι πολύς κ ίσως μου επιτείνει το πρόβλημα της ανεπάρκειας;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι κοντινό το διάστημα. Έχετε υπομονή.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Όχι το να μείνεις 1 εβδομάδα με Κ/Μ ιδίως με καλή κοιλιακή ανταπόκριση όπως στην δική σου περίπτωση δεν μας πειράζει.Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω 2 ablation και δεν έπιασε κανενα;

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος