• Κολονοσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 22/11/2022

Θέλω να κάνω κολονοσκόπηση αλλά με αγχώνει πολύ η προετοιμασία και κυρίως ότι πρέπει να πάρω καθαρκτικό την προηγούμενη μέρα και να τρέχω στην τουαλέτα. Δεν θέλω να χάσω τη μέρα στη δουλειά (μιλάμε για την προηγούμενη μέρα). Μου είπε μια φίλη ότι πήρε το καθαρκτικό στις 3 το μεσημέρι της προηγούμενης μέρας, οπότε εμένα αυτό με βολεύει. Είναι εφικτό να ξεκινήσω τη διαδικασία από το μεσημέρι και όχι από το πρωί;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Η προετοιμασία με το καθαρτικό ξεκινάει την παραμονή της εξέτασης στις 14.00 με 15.00 το αργότερο...

    Κεγιόγλου Αναστασία

    Γαστρεντερολόγος

    Γλυφάδα

  • Υπάρχει η δυνατότητα προετοιμασίας με δοσολογικό σχήμα διαιρεμένης δόσης , η οποία αρχίζει το απόγευμα της παραμονής της εξέτασης.

    Τσικούρας Αντώνης

    Γαστρεντερολόγος

    Λάρισα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ!Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΣΕ ΣΧΕΣΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΤΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΣΠΑΣΤΑ 1 ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΙΣ 19 ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ 10.ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΙΑΛΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΠΙΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ.

    Σιάννης Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Γέρακας

  • Η προετοιμασια δεν ειναι τυποποιημένη για όλους. Ανάλογα με το ιατρικό ιστορικο του κάθε ατόμου κ το προσωπικο του προγραμμα υπάρχει η δυνατότητα ευελιξίας στις ώρες που θα την λαβει

    Καρλάφτης Αναστάσιος

    Γαστρεντερολόγος - Ηπατολόγος

    Μεταμόρφωση

  • Αυτό είναι το σύνηθες. Μάλιστα η προετοιμασία μπορεί να ξεκινήσει και αργότερα το απόγευμα και να λάβετε μέρος της προετοιμασίας και την ημέρα της εξέτασης εφόσον η εξέταση έχει προγραμματιστεί για μεσημβρινή-απογευματινή ώρα.

    Βαρμπομπίτης Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα