• Κνίδωση
  • Υποβλήθηκε 07/11/2022

Καλησπερα σας! Εδώ και περιπου 3 χρόνια όταν γρατσουνιστω λίγο το δέρμα μου κοκκινίζει και πρηζεται.Οταν κουβαλώ σακουλες με ψώνια συμβαίνει το ίδιο. Παρατήρησα και όταν ο φυσιοθεραπευτής μου έκανε μαλάξεις.Το ίδιο και με βελονισμο στο σώμα και κεφαλι, ζαλιζομουν και πρηστηκα εσωτερικά στο κεφάλι.Φοβαμαι πια παρα πολυ! Εκανα και γενικές εξετάσεις. Τι μπορεί να είναι?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα! Πιθανότατα πρόκειται για μία μορφή κνίδωσης, η οποία λέγεται κνιδωτικός δερμογραφισμός. Χαρακτηρίζεται από υπερευαισθησία του δέρματος σε ερεθίσματα τριβής ή πίεσης.

    Δουμουλάκης Γεώργιος

    Αλλεργιολόγος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα
    Το πιθανότερο είναι πως αναφέρεστε σε κνίδωση εκ πιέσεως ή από μηχανική καταπόνηση. Πρόκειται για ένα είδος αλλεργίας όπου στα σημεία που το δέρμα μας υφίσταται μια πίεση ή τρίψιμο βγάζουμε ένα εξόγκωμα που ονομάζεται πομφός ή καντήλα. Σε ακραίες περιπτώσεις, η αλλεργία μπορεί να γίνει πολύ σοβαρή και να οδηγήσει και σε εσωτερικά πρηξίματα και λιποθυμία.
    Ανήκει σε μια κατηγορία ναοσημάτων που ονομάζονται χολινεργικές κνιδώσεις. Θεραπεύεται όπως και οι άλλες αλλεργίες με αντισταμινικά, ενώ σε ακραίες περιπτώσεις χορηγούνται κορτιζόνη ή και αδρεναλίνη σε μορφή ενέσεων.
    Τα καλά νέα είναι ότι γι αυτήν την τόσο ενοχλητική κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Εφόσον το εν λόγω εξάνθημα έχει παροδικό χαρακτήρα και αυτόματη υποχώρηση τότε το πιθανότερο είναι αυτό να συνιστά κάποια μορφή κνιδώσεως απο φυσικά αίτια (εκ πιέσεως) . Στην περίπτωση αυτη και εφόσον δεν συνοδεύεται απο αγγειοοίδημα (οίδημα προσώπου και βλενογόννων συνήθως) τότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα