• Κνίδωση
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Καλησπέρα έχω αγγείο οίδημα κνίδωσης από το 2019 προφανως και δεν έβρισκαν τι έχω μέχρι και το 2021 που μια γιατρός με ενημέρωσε και έτσι αφού κάναμε θεραπείες με αντισταμινικα και κορτιζόνη δεν είχε αποτέλεσμα. Έτσι μπήκα στη διαδικασία και κάθε μηνα κανω κάποιες ενέσεις συγκεκριμένες Γι αυτό . Ξαφνικά φέτος τον Αύγουστο το 2023 εμφάνισα κατω αριστερά ένα μόνιμο πρήξιμο το οποίο από τοτε μέχρι και σήμερα δεν υποχωρεί ούτε με κορτιζόνη ούτε αντισταμινικο ούτε με τις ενέσεις τις οποίες κανω. Είναι ένα μόνιμο οίδημα το οποίο είτε μένει σταθερό είτε πρηζεται,εντελώς δεν υποχωρεί ποτέ! Οι γιατροί μου εδώ θεωρούν ότι έχει να κάνει με το αγγείο οίδημα και αυτό το πρήξιμο όμως εγώ θεωρώ επειδή το εζησα και ξέρω πως είναι ότι δεν έχει να κάνει με αγγοιο οίδημα το συγκεκριμένο! Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχετε ξανά ακούσει κάτι τέτοιο κ που μπορω να απευθυνθώ μπας και βγάλω μια άκρη

3 ειδικοί απάντησαν

  • Εφ οσον το τριπλεξ φλεβων ειναι αρνητικο συνηθως μετα απομενει μονο η χρηση ελαστικης καλτσας διαβαθμισμενης συμπιεσης αν η ενοχληση ειναι σημαντικη

    Μπακογιάννης Χρήστος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα
    Εάν έχετε πρήξιμο στα πόδια σας, θα πρέπει να υποβληθείτε σε triplex των φλεβών των ποδιών σας.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας καλό θα ήταν να σας δούμε από κοντά για να εκτιμήσουμε κ κλινικά το οίδημα όπως και απεικονιστικά με triplex κάτω άκρων για να δούμε τι σας απασχολεί κ τι μπορούμε να κάνουμε! Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι